ЗАХИСТ ПРАВ НОТАРІУСІВ ПІД ЧАС ОБШУКУ

Займаючись захистом у кримінальних провадженнях останні 15 років поспіль, мені доводилось брати участь у великій кількості обшуків, допитів та інших слідчих/процесуальних дій. Під тиском з боку правоохоронних органів опиняються фізичні та юридичні особи з найрізноманітніших сфер діяльності.

Посилена увага правоохоронців не оминає також і нотаріусів, і вони досить часто потрапляють у їх поле зору у зв’язку із специфікою своєї діяльності. Тому останнім вкрай необхідно заздалегідь бути готовими до візиту правоохоронців і знати, як убезпечити себе, своїх клієнтів та персонал від неправомірних дій під час кримінального переслідування.

РИЗИКИ ТА ПІДСТАВИ ДЛЯ ВІЗИТУ

Звичайно, нотаріальна діяльність в Україні інколи цілком обґрунтовано перевіряється правоохоронцями, з огляду на часті випадки шахрайства та рейдерства за участю нотаріусів чи їх помічників.

Але у вітчизняних правових реаліях кримінальне переслідування може бути здійснено і щодо законослухняних громадян. Тож навіть якщо до когось правоохоронці поки не дійшли, краще заздалегідь до цього бути готовим: знати, що слід чекати від візитів «силовиків», як до них готуватися та як правильно реагувати.

Аналізуючи подібні ситуації, ми з колегами завжди намагаємося з’ясовувати, чому прийшли «гості» та що стало для цього підставою.

Що стосується нотаріусів, то найчастіше їм/їх помічникам інкримінують:

1) підроблення документів, печаток, штампів та бланків, їх збут чи використання;

2) внесення неправдивих відомостей до державних реєстрів;

3) легалізацію добутих злочинним шляхом грошей;

4) зловживання повноваженнями на користь афілійованих осіб;

5) отримання неправомірної вигоди за пособництво у злочинній діяльності;

6) шахрайство;

7) пособництво у рейдерстві тощо.

Найпоширеніші кримінальні правопорушення, за вчинення яких нотаріуси можуть бути притягнені до кримінальної відповідальності:

як виконавці (нотаріус — спеціальний суб’єкт злочину):

– ст. 209-1 Кримінального кодексу України (далі — КК) — Умисне порушення вимог законодавства про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму;

ст. 232-1 КК — Незаконне використання інсайдерської інформації;

ст. 358 КК — Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів;

ст. 365-2 КК — Зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги;

ст. 368-4 КК — Підкуп особи, яка надає публічні послуги;

ст. 361 КК — Несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку (найчастіше за внесення неправдивих відомостей до державних реєстрів); як співучасники:

ст. 205 КК — Фіктивне підприємництво;

ст. 190 КК — Шахрайство;

ст. 206-2 КК — Протиправне заволодіння майном підприємства шляхом вчинення правочинів з використанням підроблених документів, печаток, штампів тощо.

Денис ОВЧАРОВ отримати повну версію статті