ЄДИНИЙ ВНЕСОК У ДІЯЛЬНОСТІ НОТАРІУСА: ОНОВЛЕНО ЗВІТНІ ФОРМИ ТА ІНСТРУКЦІЮ

I. Оновлена нормативка з єдиного внеску

Весна — пора оновлення. Цього року оновлення прийшли до єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок) у вигляді оновлення профільних підзаконних актів, а саме:

1)      Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 (далі — Порядок № 435), — встановлює порядок, строки подання звітності щодо єдиного внеску та їх форму;

2)      Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (далі — Інструкція № 449), — визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів.

Але головним у правилах справляння єдиного внеску, як і раніше, є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464). Його законодавець коригував ще раніше, з початку 2015 року.

Навіщо ці зміни, запитаєте ви? Як ви пам’ятаєте, ще у 2013 році податківці (а точніше Міністерство доходів та зборів) відібрали у Пенсійного фонду сферу адміністрування єдиного внеску. З тих пір багато води утекло… вже і Міндоходів немає — на зміну прийшла Державна фіскальна служба України, яка, як і раніше, рахує, скільки єдиного внеску сплачують платники, та приймає від них звітність. А ось питання адміністрування — то вже сфера Мінфіну. Ось він і поперевидавав під своїм ім’ям підзаконну нормативку.

Крім того, оновлення потребував щомісячний звіт з єдиного внеску — форма № Д4 «Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів» (додаток 4 до Порядку № 435; далі — форма № Д4). Причина — за останній час відбулися зміни у нарахуванні єдиного внеску, а форма звіту не могла адекватно їх відобразити. Це і необхідність нараховувати єдиний внесок на різницю між МЗП[1] та фактичною зарплатою[2], і можливість понижувати ставку єдиного внеску на коефіцієнт[3], і необхідність відобразити у формі нарахування виплат мобілізованим працівникам.

Щодо нової Інструкції № 449, і Порядку № 435, то можна сказати, що просто переписали норми з наказу Міндоходів від 09.09.2013 р. № 455 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та скудно додали нововведення, внесені  1 січня 2015 року до Закону № 2464, а також змінили порядок розподілу чистого оподатковуваного доходу (прибутку) помісячно (про це читайте в наступному номері):

–        необхідність нараховувати єдиний внесок на різницю між МЗП та фактичною зарплатою;

–        можливість понижувати ставку єдиного внеску на розрахований коефіцієнт (продублювано норми Закону України від 02.03.2015 р. № 219-VIII).

Тож нічого революційного в ній ви для себе не знайдете. Далі детальніше зупинимося на порядку заповнення оновленої звітності з єдиного внеску.



[1]    Мінімальна заробітна плата.

 

[2]    Про це ми писали у статті «Єдиний внесок з нотаріальної діяльності за підсумками 2014 року». – Мала енциклопедія нотаріуса. – 2015. – № 1. – С. 70–75.

 

[3]    Така можливість у нотаріусів з’явилася з березня 2015 року завдяки змінам до Закону № 2464, які вніс Закон України «Про внесення змін до розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці» від 02.03.2015 № 219-VIII.

 

Володимир МАРЧЕНКО отримати повну версію статті