ВІЙСЬКОВИЙ ЗБІР: СПЛАЧУЄМО З 3 СЕРПНЯ ПО 31 ГРУДНЯ 2014 РОКУ

Правове регулювання

Останнім часом «військова» тема — головна серед новин. Не відстає і законодавець. «Бюджетна дірка» змусила керівництво нашої країни запровадити військовий збір. Для цього Законом № 1621[1] було внесено зміни до підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі — ПК), який було доповнено п. 161. Ця норма регламентує правила нарахування та сплати військового збору:

«161.            Тимчасово, до 1 січня 2015 року, встановлюється військовий збір.

1.1. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.

1.2. Об’єктом оподаткування збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.

1.3. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.

1.4. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.

1.5. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.

1.6. Платники збору зобов’язані забезпечувати виконання податкових зобов’язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу».

Відразу зазначимо, якщо ви є нотаріусом без найманих працівників, то вам не доведеться нараховувати і сплачувати військовий збір. Причина проста: об’єктом оподаткування є зарплата найманих працівників та винагороди за договорами цивільно-правового характеру, що укладають зі звичайними фізичними особами (не підприємцями). А доходи від нотаріальної діяльності не є об’єктом для нарахування військового збору.

У новому п. 161 підрозділу 10 розділу XXПК порядок сплати військового збору описано досить скромно. Але адміністрування військового збору належить до парафії податківців (колишній Міндоходів, а наразі — Державна фіскальна служба). Тому роз’яснення щодо його нарахування надають саме вони. Але й таких роз’яснень на сьогодні не багато. Є консультації у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі Державної фіскальної служби[2] (далі — ЗІР). На них ми будемо посилатися при роз’ясненні правил справляння збору. І ще Державна фіскальна служба пояснила правила справляння військового збору у листі від 08.09.2014 № 3095/6/99-99-17-03-03-15 (його ми навели наприкінці консультації).

Тож опишемо практичні рекомендації щодо справляння військового збору.



[1]    Про внесення змін до податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України: Закон України від 31.07.2014 № 1621-VII.

[2]    http://zir.mi№rd.gov.ua

Володимир МАРЧЕНКО отримати повну версію статті