УЧАСТЬ НОТАРІУСА У СУДОВОМУ ПРОЦЕСІ

Залучення нотаріуса до реєстраційних дій, безперечно, з часом включить нотаріуса до кола осіб — учасників судового процесу при розгляді певних спірних правовідносин. Мета цієї статті — не аналіз певних норм права, а обмін досвідом участі у судовому процесі нотаріуса саме як державного реє­стратора.

Найчастіше такі спори виникають саме під час розгляду питань, які постають щодо орендних відносин земельних ділянок товарного сільськогосподарського призначення, де серед позовних вимог про визнання договору недійсними, скасування державної реєстрації, висуваються вимоги про визнання протиправними дій нотаріуса як державного реєстратора.

Перш за все хотілося б звернути увагу на те, що суди досить часто відкривають такі провадження саме в цивільному процесі, а не в адміністративному, для оскарження реєстраційних дій, хоч це і суперечить позиції, висловленій у листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду справ про оскарження нотаріальних дій або відмову в їх вчиненні» від 07.02.2014. Окрім того, в таких справах нотаріуса залучають не як третю особу, а як відповідача. Хоча склад учасників процесу і визначає позивач, пропоную подати клопотання (додаток 1). У більшості випадків суди їх задовольняють і залучають нотаріуса як третю особу.

Щодо матеріалів реєстраційної справи, то рекомендую не виготовляти копії з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, оскільки Ви будете позбавлені можливості пред’явити оригінали цих документів для огляду суду, а відповідно, і засвідчити подані Вами копії. Суд може не прийняти ці докази до уваги і розглянути позов без вивчення реєстраційної справи. Це будуть не належні докази. Сам суд може не витребувати документи взагалі. У такому разі, на мою думку, варто подати клопотання (додаток 2).

У разі якщо до спору призвели дії третіх осіб, наприклад, кадастровий реєстратор не вніс відомості про оренду земельної ділянки до відповідних відомостей у витязі з Державного земельної кадастру, варто подати клопотання про залучення їх як третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог.

Окрім того, варто звернути увагу суду на доцільність закриття цивільного провадження відносно нотаріуса як державного реєстратора. Для цього можна подати відповідне клопотання. У разі відмови у задоволенні цього клопотання пропоную варіант апеляційної скарги (додаток 3).

Хочу звернути увагу лише на основні відмінності між цивільним та адміністративним процесом, які є важливими для нотаріуса:

  Адміністративний процес Цивільний процес
Строки позовної давності 6 місяців 3 роки
Обов’язок доказування лежить на суб’єкті владних повноважень покладається на сторін

 

Однією з підстав скасування реєстраційних дій нотаріуса є невиконання ним ч. 3 п. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а саме: невитребування від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі якщо відповідні документи не були подані заявником. Запити, які подаються мною як державним реєстратором, наведено у додатку 4.

Сподіваюсь, що подані проекти процесуальних документів стануть у нагоді. Але щиро бажаю, щоб подібних ситуацій у Вашій практиці, шановні колеги, не виникало.

Додаток  1

Неллі Побіянська отримати повну версію статті