ЦІНА В ЦИВІЛЬНОМУ ЗАКОНОДАВСТВІ

І. Сутність ціни

Етимологічно поняття «ціна» пов’язується із вартістю. Ціна — це вартість товару, виражена в грошових одиницях або плата, винагорода, грошове відшкодування за що-небудь[1]. Відповідно, вартість — це виражена у грошах ціна чого-небудь[2].

За своєю сутністю ціна  це збірне поняття, що може стосуватися вартості:

а)  певної речі (житлового будинку, автомобіля, телефону тощо);

б)  послуги (фінансової, юридичної, освітньої тощо);

в)  роботи (ремонт речі, виготовлення речі);

г)  права (права найму, виключного права на використання торговельної марки, права на частку в статутному капіталі, права вимоги тощо).

Ціна відображає мінову вартість певного об’єкта. За способом вираження вона може бути грошовою та/або натуральною. Грошовий вираз ціни відбувається, відповідно, в національній або іноземній валюті.

За ринкової економіки, що базується на вільній конкуренції, ціна не регулюється тільки як умова договору, а використовується при застосуванні значної кількості цивільних конструкцій. Зокрема, у:

а)  спадковому праві (наприклад, до обов’язкової частки у спадщині зараховується вартість речей звичайної домашньої обстановки та вжитку, вартість заповідального відказу, встановленого на користь особи, яка має право на обов’язкову частку, а також вартість інших речей та майнових прав, які перейшли до неї як до спадкоємця — ч. 2 ст. 1241 Цивільного кодексу України[3]);

б)  недоговірному праві (зокрема, у разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна — ч. 2 ст. 1213 ЦК);

в)  корпоративному праві (учасник, який виходить із товариства з обмеженою відповідальністю, має право одержати вартість частини майна, пропорційну його частці у статутному капіталі товариства — абз. 1 ч. 2 ст. 148 ЦК).

У статті 632 ЦК відбувається регулювання ціни як умови договору[4]. Про це свідчить назва глави 52 ЦК і словосполучення, які вживаються в тексті власне ст. 632 ЦК, зокрема, «поняття та умови договору», «ціна в договорі встановлюється», «ціна у договорі не встановлена».

Ціна встановлюється тільки в оплатному договорі, тобто в якому обов’язку однієї сторони вчинити певну дію з надання певного блага кореспондує такий саме зустрічний обов’язок іншої сторони.

Слід зважати, що не можуть бути кваліфіковані як оплатні, зокрема, договори про виділ у натурі частки з нерухомого спільного майна (ч. 3 ст. 364 ЦК), поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності (ч. 3 ст. 367 ЦК), організаційні (наприклад, попередній договір — ст. 635 ЦК), багатосторонні договори (договір про спільну діяльність)[5].



[1]    Словник української мови: в 11 т. / АН УРСР. Ін-т мовознавства ім. О.О. Потебні; редкол. І.К. Білодід (голова) та ін. – К.: Наукова думка, 1980. – Том 11: «Х–Ь». – С. 236.

 

[2]    Словник української мови: в 11 т. / АН УРСР. Ін-т мовознавства ім. О.О. Потебні; редкол. І.К. Білодід (голова) та ін. – К.: Наукова думка, 1970. – Том 1: «А–В». – С. 294.

 

[3]    Далі — ЦК.

 

[4]    Втім інколи в судовій практиці пропонується застосувати положення ст. 632 ЦК України й до тих випадків, коли існують не договірні відносини. У п. 11 постанови пленуму Верховного Суду України «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» від 06.11.2009 № 9, п. 2.14 постанови пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними» від 29.05.2013 № 11 вказується, що в разі застосування реституції за недійсним договором, у якому не встановлена вартість майна і вона не може бути визначена виходячи з його умов, вартість майна визначається виходячи із звичайних цін, що склалися на момент укладення договору (частина четверта статті 632 ЦК).

 

[5]    Див.: Крат В.І. § 1–5 глави 11 «Правочини» [Текст] / В.І. Крат // Цивільне право: підручник: у 2 т. / за ред. В.І. Борисової, І.В. Спасибо-Фатєєвої, В.Л. Яроцького. – 2-ге вид., перероб. та допов. – Х.: Право, 2014. – Т. 1. – С. 270–301.

 

Василь КРАТ отримати повну версію статті