ТЕХНОЛОГІЇ НА СТОРОЖІ НОТАРІАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ

У наші дні використання інформаційних технологій не має меж. Віртуальний простір переймає від реального все підряд, у тому числі й злочинність у її нових формах і проявах. Поняття кіберпростору, введеного письменником Вільямом Гібсоном у п’єсі «Le Neuromancer», описує віртуальний простір як такий, в якому циркулюють електронні дані всіх комп’ютерів світу.

Практично кожен чув про кіберзлочинність і, можливо, навіть особисто з нею зіштовхувався. Вона включає в себе різні види злочинів, що здійснюються за допомогою комп’ютера і в мережі Інтернет. Об’єктом кіберзлочинів є персональні дані, банківські рахунки, паролі та інша особиста інформація як фізичних осіб, так і бізнесу, та державного сектора. Кіберзлочинність є загрозою не тільки на національному, але й на світовому рівні.

Комісія з питань кібербезпеки Нотаріальної палати України (далі — Комісія) була створена згідно з резолюцією Позачергового з’їзду нотаріусів, що відбувся 22–23 квітня 2016 року.

Враховуючи чисельні випадки несанкціо­нованого втручання у роботу державних реєстрів шляхом надсилання шкідливого програмного забезпечення на офіційні електронні адреси нотаріусів, що надавало можливість віддаленого керування за допомогою логінів та паролів нотаріусів, і, як наслідок, неправомірно (безпідставно) здійснювати реєстраційні дії, необхідно було терміново вживати заходів, які б допомогли якісно вплинути на інформаційну безпеку у сфері нотаріату. Адже ситуація, що склалась, практично нівелювала гарантії законності діяльності нотаріату як інституції, якій делеговано пріоритетні функції державної реєстрації визначальних прав громадянського суспільства: речових прав на нерухоме майно та гарантій ведення бізнесу.

Так, одним із першочергових завдань було доведення серйозності проблеми до широкого загалу нотаріусів та формування необхідної правової культури дотримання правил інформаційної безпеки при роботі з державними реєстрами. З перших днів роботи Комісія проводила аналітично-методичну роботу тощо з метою реалізації покладених на неї завдань із запобігання кіберзлочинності в діяльності нотаріату України загалом та несанкціонованому втручанню в роботу державних реєстрів зокрема.

Комісією за результатами першого засідання, яке відбулося у травні 2016 року, було розроблено методичні рекомендації, як запобігти несанкціонованому втручанню та які оперативні заходи як юридичні, так і технічні, необхідно вживати у випадку виявлення несанкціонованого втручання. Ці методичні рекомендації були розміщені на офіційному сайті Нотаріальної палати України (далі — НПУ) та направлені до відома та розповсюдження головам територіальних відділень НПУ і передані у НАІС.

Постійно провадиться робота з консолідації потерпілих нотаріусів, відпрацювання єдиної правової позиції, зокрема, здійснюється співпраця з кіберполіцією як в регіонах, так і ГУ Національної поліції, що допомагає об’єднати порушені кримінальні справи за випадками несанкціонованого втручання в державні реєстри в одне провадження та вжити конкретних заходів з відновлення порушених прав у результаті неправомірних реєстраційних дій, а саме накладення арештів в рамках кримінального провадження на майно, яке стало об’єктом злочинного посягання. Також проведено зустрічі з представниками судової влади та сформована позитивна судова практика при розгляді позовних заяв до нотаріусів, що є потерпілими від несанкціонованого втручання, про визнання їх дій неправомірними, а саме про відмову у задоволенні таких позовів.

Наталья КОЗАЕВА отримати повну версію статті