СУДОВА ПРАКТИКА ЩОДО ПИТАННЯ «ЧИ МАЄ ПРАВО АДВОКАТ ЗВЕРТАТИСЯ ДО НОТАРІУСА ДЛЯ ВЧИНЕННЯ НОТАРІАЛЬНИХ ДІЙ ВІД ІМЕНІ ОСОБИ НА ПІДСТАВІ ДОГОВОРУ ПРО НАДАННЯ ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ?»

У журналі «Мала енциклопедія нотаріуса», 2015, № 6 (84), с. 104–106  була опублікована Правова позиція щодо того, чи має право адвокат вчиняти нотаріальні дії (або звертатися до нотаріуса) від імені особи на підставі договору про надання правової допомоги. Основною тезою вказаної позиції є те, що договір про надання правової допомоги не передбачає і не стосується вчинення від імені клієнта правочинів, звернення за вчиненням нотаріальних дій тощо. Такий договір регулює лише «внутрішні» відносини його сторін, і підтверджує повноваження на надання консультацій, роз’яснень, складення проектів документів; захист у кримінальному провадженні; забезпечення реалізації процесуальних прав клієнта в судах, перед юридичними та фізичними особами.

У випадках же, коли договір передбачає виконання певних дій перед третіми особами, цивільне законодавство закріплює принцип необхідності складення окремого документа для цих дій. Так, відповідно до ч. 1 ст. 1007 Цивільного кодексу України (далі — ЦК) довіритель зобов’язаний видати повіреному довіреність на вчинення юридичних дій, передбачених договором доручення.

Процедура вчинення нотаріальних дій регламентується спеціальними актами законодавства: Законом України «Про нотаріат», Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, Правилами ведення нотаріального діловодства.

Так, відповідно до ч. 6 ст. 44 Закону України «Про нотаріат» нотаріус при посвідченні правочинів, вчиненні інших нотаріальних дій за участю уповноваженого представника встановлює його особу відповідно до вимог статті 43 цього Закону, а також перевіряє обсяг його повноважень.

Відповідно до ч. 7 ст. 44 Закону України «Про нотаріат» нотаріусу подається довіреність або інший документ, що надає повноваження представникові. Відповідно до п. 4 глави 4 (яка має назву «Визначення обсягу цивільної дієздатності фізичної особи, перевірка повноважень представника фізичної особи») розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, перевірка повноважень представників осіб за довіреністю або за законом здійснюється за довіреністю або документом, що підтверджує повноваження законного представника.

Таким чином, повноваження представника фізичної особи на звернення за вчиненням нотаріальної дії мають бути перевірені нотаріусом за довіреністю. Враховуючи вимоги ст. 245 ЦК щодо форми довіреності, якщо представник звертається за вчиненням нотаріальної дії, то довіреність має бути нотаріально посвідчена.

Далі Вашій увазі пропонується судова практика з цього питання.


Єдиний унікальний номер 725/2079/15-ц

Номер провадження 2/725/425/15

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.09.2015 року Першотравневий районний суд м. Чернівців

в складі:

головуючого судді Войтун О.Б.

при секретарі Ільєвській О.С.

за участю:

позивача: ОСОБА_1

представників відповідачів: ОСОБА_2

Вікторія ГОЛОБОРОДЬКО отримати повну версію статті