СТЯГНЕННЯ АЛІМЕНТІВ НА ПОВНОЛІТНЮ ДОЧКУ, СИНА, ЯКІ ПРОДОВЖУЮТЬ НАВЧАННЯ, ЗА РІШЕННЯМ СУДУ

Правовідносини щодо обов’язку батьків утримувати повнолітню дитину у період навчання регулюються главою 16 Сімейного кодексу України (далі — СК), яка, зокрема, передбачає обов’язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, шляхом сплати аліментів (статті 199–201 СК).

За сімейним законодавством України передбачаються два порядки стягнення аліментів на дитину: добровільний і судовий.

Згідно зі ст. 200 СК суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі та (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів, з урахуванням обставин, зазначених у ст. 182 цього Кодексу.

При визначенні розміру аліментів, який має виплачувати один із батьків, суд бере до уваги можливість надання утримання другим із батьків, дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.

Аліменти можуть стягуватися шляхом відрахувань із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника. Розмір аліментів має бути необхідним і достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини (ст. 70 Закону України «Про виконавче провадження»1).

Індексації підлягають й аліменти, тому що стягуються із грошових доходів громадян, отриманих ними у гривнях на території України, які не мають разового характеру. Індексація грошових доходів проводиться відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.

Статтею 199 СК установлено, що якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання та у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років, за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Аліменти, отримані на дитину, є власністю дитини.

Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той із батьків, з яким проживають дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.

Стягнення аліментів на утримання дитини, яка продовжує навчання, є одним зі способів захисту інтересів дитини, забезпечення отримання нею коштів, необхідних для її життєдіяльності, оскільки на період навчання вона не має самостійного заробітку і потребує матеріальної допомоги з боку батьків.

Зі змісту статей 191, 200 СК виходить, що аліменти присуджуються рішенням суду від дня подання позову. Як було вказано вище, суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі та (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів. Частина заробітку (доходу) матері, батька, яка стягуватиметься як аліменти на повнолітніх дочку, сина, визначається судом з урахуванням обставин, зазначених у ст. 182 цього Кодексу.

Ольга Розгон отримати повну версію статті