СПАДЩИНА. ПРАКТИЧНІ ПИТАННЯ

Коли громадяни звертаються до нотаріуса, вони прагнуть знайти, перш за все, надійного помічника у вирішенні своїх сімейних питань. Особливо, коли це стосується питань спадкування. При цьому в них виникає багато питань, які є не завжди простими, але все ж таки нотаріус має подбати про те, щоб бажання спадкоємців в рамках можливості законодавства здійснилися максимально повною мірою.

Пропоную розглянути деякі з них.

1. Які договори щодо спадщини існують за Цивільним кодексом України?

Цивільний кодекс України (2003 року), на відміну від Цивільного кодексу УРСР (1963 року), надає спадкоємцям більше можливостей самостійно врегулювати свої відносини щодо спадщини. Так, спадкоємці мають можливість укласти договір про поділ спадщини, договір про зміну черговості спадкування, договір про зміну часток у спадщині, а також договір про тлумачення заповіту.

Відповідно до п. 2 ст. 1278 Цивільного Кодексу України (далі — ЦК України), кожен зі спадкоємців має право на виділ його частки в натурі. Таким чином, спадкоємці, які прийняли спадщину, мають можливість укласти для цього договір, за яким, наприклад, одному спадкоємцю переходить житловий будинок із земельною ділянкою, а іншому — квартира.

Вважаю за доцільне укладати такий договір до видачі свідоцтва про право на спадщину. Якщо виходити зі змісту ЦК України, то положення про поділ спадщини знаходяться раніше оформлення спадщини, що є цілком логічно. Спершу спадкоємці домовляються між собою, яке саме майно кожен із них має намір виділити в натурі у спадщині, а після цього нотаріус вже посвідчує факт належності цього майна конкретному спадкоємцеві. До того ж, слід враховувати, що, видавши свідоцтво про право на спадщину, нотаріус проводить реєстрацію права власності, а після реєстрації поділу спадщини вже не може бути. Такий порядок набагато спрощує попередню процедуру, коли договір посвідчувався вже після видачі свідоцтва.

Укладення цього договору не перешкоджає оформленню спадщини, яка буде виявлена пізніше (оскільки не завжди спадкоємці можуть виявити все майно, яке належало спадкодавцеві). Після виявлення такого майна, спадкоємці мають вибір: вони можуть оформити його у тих частках, в яких вони мають спадкувати за законом, або укласти додатковий договір, за яким дорозподілити виявлене майно.

Наталя ДМИТРІЄВА отримати повну версію статті