СПАДКУВАННЯ ПРАВ ТА ОБОВ’ЯЗКІВ, ЩО ВИНИКЛИ З ДОГОВОРУ ПРО НАДАННЯ ІНДИВІДУАЛЬНОГО БАНКІВСЬКОГО СЕЙФА

Україні набуває все більшої популярності послуга банків з надання в користування фізичним особам індивідуального банківського сейфа. Природно, що зростає й кількість звернень за оформленням спадкових прав на права та обов’язки, які виникли з договору про надання індивідуального банківського сейфа.
Відсутність чіткого правового регулювання порядку видачі свідоцтва про право на спадщину на такі права, неоднозначне розуміння природи цих прав та неоднакове тлумачення відповідних норм часто призводять до того, що нотаріуси відмовляють у вчиненні нота­ріальної дії, що негативно позначається на суб’єктивних правах спадкоємців.
Ця стаття присвячена аналізу юридичної природи прав та обов’язків, що виникли з договору про надання банківського сейфа як об’єкта спадкування, розгляду нотаріального процесу оформлення спадщини на них, а також визначенню основних проблем у нотаріальній практиці щодо таких прав та пошуку шляхів їх вирішення.
Види діяльності банку визначені ст. 47 Закону України «Про банки і банківську діяльність», згідно з якою банк має право надавати банківські та інші фінансові послуги (крім послуг у сфері страхування), а також здійснювати іншу діяльність, визначену в цій статті (ч. 1 ст. 47 Закону України «Про банки і банківську діяльність»).
Згідно з п. 4 ч. 8 ст. 47 Закону України «Про банки і банківську діяльність» банк, крім надання фінансових послуг, має право здійснювати діяльність щодо надання в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа.
Для здійснення своєї діяльності банк вчиняє будь-які необхідні правочини (ч. 10 ст. 47 Закону України «Про банки і банківську діяльність»).
Банк має право надавати в майновий найм (оренду) індивідуальний банківський сейф на підставі:
- договору про надання індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком (ст. 970 Цивільного кодексу України, далі — ЦК);
- договору про надання індивідуального банківського сейфа, що не охороняється банком (ст. 971 ЦК).
Для того щоб з’ясувати, чи входять права та обов’язки за цими договорами до складу спадщини, потрібно більш детально проаналізувати їх правову природу.

Галина ПАРУСОВА отримати повну версію статті