СКАСУВАННЯ ЗАПОВІТІВ. НАД ЧИМ ВАРТО ЗАМИСЛИТИСЬ

Статтею 1254 Цивільного кодексу України (далі — ЦК) встановлено право заповідача на скасування та зміну заповіту. Отже, заповідач має право у будь-який час скласти новий заповіт, який скасовує попередній повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить. Новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним. Скасування заповіту є особистим правом заповідача і вчинення такої дії через представника неприпустиме.

За правилом, встановленим ст. 57 Закону України «Про нотаріат», скасування заповіту відбувається шляхом оформлення заяви, справжність підпису на якій підлягає обов’язковому нотаріальному засвідченню.

Скасування заповіту проводиться у порядку, встановленому ЦК для посвідчення заповіту, як це передбачене ч. 7 ст. 1254 ЦК, а відповідно така дія можлива за умови додержання загальних вимог до форми заповіту, які встановлені ст. 1247 ЦК.

 Отже,  необхідно визначити необхідні вимоги до заповітів, передбачені законом, і недодержання яких є підставою для визнання заповіту або його скасування недійсним. До таких вимог можна віднести:

а) письмову форму;

б) зазначення місця та часу складання;

в)  особисте підписання заповідачем (у разі, якщо особа не може підписати документ, він підписується відповідно до ч. 4 ст. 207 ЦК, а саме: якщо фізична особа у зв’язку з хворобою або фізичною вадою не може підписатися власноручно, за її дорученням текст правочину в її присутності підписує інша особа; підпис іншої особи на тексті правочину, що посвідчується нотаріально, засвідчується нотаріусом або посадовою особою, яка має право на вчинення такої нотаріальної дії, із зазначенням причин, з яких текст правочину не може бути підписаний особою, яка його вчиняє);

г)  посвідчення нотаріусом або іншими посадовими службовими особами, визначеними у статтях 1251–1252 ЦК;

ґ)  якщо заповідач через фізичні вади не може сам прочитати текст, посвідчення заповіту або його скасування має відбуватися при свідках (абз. 3 ч. 2 ст. 1248 ЦК), при цьому у випадках, встановлених абз. 3 ч. 2 ст. 1248 ЦК і ст. 1252 ЦК, передбачається присутність не менш як двох свідків;

д)          свідки повинні прочитати документ вголос та поставити свої підписи на ньому, до тексту документа заносяться відомості про особу свідків (частини 5, 6 ст. 1253 ЦК).

Олена Чуєва отримати повну версію статті