ШПАРГАЛКА ДЛЯ НОТАРІУСІВ ТА ЇХ ПОМІЧНИКІВ. ЕКСПЕРТНІ ДІЇ

До Вас звернулась фізична особа

Встановлюємо особу. Для громадян України — за паспортом (перевіряємо: вкл­еювання фото — 25 років, 45 років; уважно дивимося фото, перевіряємо наявність відбитку печатки на фото, звертаємо увагу на загальний вигляд документа, встановлюємо відповідність особи, яка з’явилася до нотаріуса з особою, зображеною на фотокартці, вклеєній у паспорт). Для інших документів, за яким встановлюється особа, дії можуть бути аналогічними.

За необхідності витребуємо реєстраційний номер облікової картки платника податків.

До Вас звернулась фізична особа як представник іншої фізичної особи

Встановлюємо особу представника. Перевіряємо документ, за яким встановлюємо особу (дії описано у попередньому розділі).

За необхідності витребуємо реєстраційний номер облікової картки платника податків представника.

Перевіряємо повноваження представника. Якщо представник діє за нотаріальною довіреністю, посвідченою на території України, перевіряємо дійсність довіреності та дійсність спеціального бланка нотаріального документа за єдиними реєстром довіреностей та реєстром нотаріальних бланків.

Витребуємо інші документи, необхідні для здійснення представницьких функцій представником.

До Вас звернувся представник юридичної особи

Встановлюємо особу представника. Перевіряємо документ, за яким встановлюємо особу (дії описано у попередньому розділі).

Перевіряємо повноваження представника (проводимо дії по аналогії з діями, описаними у попередньому розділі). Якщо звернувся керівник юридичної особи або інша посадова особа, то необхідно вивчити Статутний документ (Положення тощо) — перевірити, чи подана його остання редакція, перевірити повноваження керівного органу. Інформацію про керівника та іншу інформацію про юридичну особу можна визначити шляхом використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців.

За необхідності витребуємо Виписку або Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців, Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.

За необхідності витребуємо Рішення про призначення керівника / посадової особи юридичної особи.

За необхідності можна перевірити інформацію про юридичну особу, здійснивши безкоштовний пошук відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch/.

ДОГОВІР КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ НЕРУХОМОГО МАЙНА

Встановлюємо особи сторін договору. Перевіряємо документ, за яким встановлюємо особу (дії описано у попередніх розділах). У разі участі представників керуємся попередніми розділами.

Визначаємо істотні умови договору: предмет, ціна нерухомого майна, термін виконання умов договору, а також інші умови, які є істотними для певних категорій договорів відчуження.

В окремих випадках отримуємо інформацію щодо кадастрового номера земельної ділянки, площі земельної ділянки, опису об’єкта нерухомого майна та його характеристик.

За наявності збору до Пенсійного фонду України (далі — ПФУ), розмір — 1% від ціни договору, але не менше оціночної вартості, копію квитанції про оплату збору ПФУ долучаємо до справи (на квитанції проставляємо відмітку про те, що оплата використана для договору… посвідченого: дата, ким, ставимо підпис та печатку нотаріуса).

За наявності виникнення у продавця податку

Олександр Сперчун отримати повну версію статті