ШЛЮБНИЙ ДОГОВІР VS ДОГОВІР ПРО ПОДІЛ МАЙНА ПОДРУЖЖЯ

я.

Який же договір укласти подружжю, якщо вони вирішили домовитися про правовий режим належного їм майна? Спробуємо розібратися в цьому питанні.

Згідно з ч. 1 ст. 70 СК у разі поділу  майна, що є об’єктом права  спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або  шлюбним договором. Таким чином, два основні види договорів, що дозволяють подружжю врегулювати їх майнові відносини, — це шлюбний договір та договір про поділ майна подружжя. Порівняємо основні положення цих договорів, встановлені СК.

Шлюбний договір

(глава 10 СК)

Договір про поділ майна подружжя

(ст. 69 СК)

1. СУБ’ЄКТИ, ЩО МАЮТЬ ПРАВО НА УКЛАДЕННЯ ДОГОВОРУ

1. Подружжя

2. Особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу

1. Подружжя

2. Особи, які проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою

3. Особи, що розлучилися

2. ЗМІСТ ДОГОВОРУ

Регулюються майнові відносини між подружжям, визначаються їх майнові права та обов’язки; майнові права та обов’язки подружжя як батьків.

ТАКОЖ може бути визначено порядок поділу майна, у тому числі і в разі розірвання шлюбу

Визначається ВИКЛЮЧНО порядок поділу спільного майна та визначаються частки у спільному майні, у тому числі в натурі

3. НОТАРІАЛЬНЕ ПОСВІДЧЕННЯ

БУДЬ-ЯКИЙ шлюбний договір підлягає нотаріальному посвідченню ЛИШЕ договір про поділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також про виділ нерухомого майна дружині, чоловікові зі складу усього майна подружжя має бути нотаріально посвідчений

4. НАЯВНІСТЬ ШЛЮБУ

1. Не може бути укладено після розлучення.

2. Набирає чинності після реєстрації шлюбу, якщо його було укладено до шлюбу

1. Можливість його укладення не залежить від наявності шлюбу. Може бути укладеним навіть після розлучення.

2. Не може бути укладений до шлюбу, якщо суб’єкти не проживали однією сім’єю, оскільки немає майна, що знаходиться у спільній власності

Стаття 97 СК регулює визначення у шлюбному договорі правового режиму майна. Відповідно до ч. 2 ст. 97 СК сторони шлюбного договору можуть домовитися про непоширення на майно, набуте ними за час шлюбу, положень  ст. 60 СК, тобто вважати його  спільною частковою власністю або особистою приватною власністю  кожного з них. Сторони можуть включити до шлюбного договору будь-які інші умови щодо правового режиму  майна, якщо вони не суперечать моральним засадам суспільства (ч. 5 ст. 97 СК).

Разом з тим відповідно до ч. 5 ст. 93 СК за шлюбним договором не може передаватися у власність одному з подружжя  нерухоме майно  та інше  майно, право на яке підлягає державній реєстрації.

ОЛЕНА КИРИЛЮК отримати повну версію статті