ЩОДО ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ ПРИПИНЕННЯ ОБТЯЖЕНЬ НЕРУХОМОГО МАЙНА, НАКЛАДЕНИХ ПІД ЧАС ПРИМУСОВОГО ВИКОНАННЯ РІШЕНЬ

Законом України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо окремих питань накладення арешту на майно з метою усунення корупційних ризиків при його застосуванні» від 10.11.2015 № 769-VIII була викладена в новій редакції ст. 170 Кримінального процесуального кодексу України, в якій надається визначення арешту майна:

Арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існують достатні підстави вважати, що воно є предметом, засобом чи знаряддям вчинення злочину, доказом злочину, набуте злочинним шляхом, доходом від вчиненого злочину, отримане за рахунок доходів від вчиненого злочину або може бути конфісковане у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого чи юридичної особи, до якої може бути застосовано заходи кримінально-правового характеру, або може підлягати спеціальній конфіскації щодо третіх осіб, юридичної особи або для забезпечення цивільного позову. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.

Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції Закону  від 26.11.2015 № 834-VIII, далі — Закон про державну реєстрацію речових прав), встановлює, що заборона відчуження та арешт нерухомого майна, податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження підлягають державній реєстрації (ст. 4), та що обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту їх державної реєстрації (ст. 5).

Відповідно до Закону про державну реєстрацію речових прав Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяженьофіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

У зв’язку із розширенням повноважень нотаріусів у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та можливістю вчиняти реєстраційні дії без вчинення нотаріальних дій, громадяни та представники юридичних осіб, надаючи відповідні рішення судів, почали звертатись до нотаріусів із заявами про реєстрацію припинення арештів та заборон відчуження нерухомого майна, накладених у процесі примусового виконання рішень відповідно до закону.

ОЛЕНА СКИБА отримати повну версію статті