РІЗНОМАНІТТЯ ПЕРЕВІРОК, ЯКІ ЗДІЙСНЮЄ НОТАРІУС В ЄДИНИХ ТА ДЕРЖАВНИХ РЕЄСТРАХ МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ, ЕЛЕКТРОННИХ БАЗАХ, НОРМАТИВНИХ ПЕРЕЛІКАХ ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ ПРАВОЧИНІВ ЩОДО ВІДЧУЖЕННЯ НЕРУХОМОГО МАЙНА

Стаття 461 Закону України «Про нотаріат» встановлює обов’язковість використання нотаріусом відомостей єдиних та державних реєстрів шляхом безпосереднього доступу до них. Так, нотаріус під час вчинення нотаріальних дій обов’язково використовує відомості Єдиного державного демографічного реєстру, а також Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, інших єдиних та державних реєстрів, що функціонують у системі Міністерства юстиції України. Нотаріус під час вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва обов’язково використовує також відомості Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру.

Інші нормативно-правові акти регламентують додаткові перевірки у разі вчинення право­чину, зокрема, перевірки поданих документів. Кількість таких реєстрів, баз, переліків, обов’язків, рекомендацій тощо стрімко зростає і вже важко пам’ятати увесь їх масив.

У цьому матеріалі спробуємо згрупувати та розподілити всі види обов’язкових та факультативних перевірок перед вчиненням правочинів щодо відчуження нерухомого майна, які нотаріус здійснює за допомогою єдиних та державних реєстрів у системі Міністерства юстиції України, а також в інших електронних базах, переліках, встановлених нормативно-правовими актами. У цьому переліку немає таких загальних перевірок, як перевірка сплати податку перед вчиненням нотаріальної дії, перевірка дієздатності сторін договору, перевірка родинних зв’язків для договору відчуження тощо, — це тема для окремого дослідження.

Відповідно до ч. 4 ст. 461 Закону України «Про нотаріат» інформація з єдиних та державних реєстрів, отримана нотаріусом під час вчинення нотаріальних дій, залишається у відповідній справі державної нотаріальної контори чи приватного нотаріуса.

 

Загальний алгоритм перевірок за електронними реєстрами/базами

Фінансовий моніторинг.

Перевірки для договору (обов’язкові та факультативні).

Перевірки «заздалегідь» (для державної реєстрації).

 

ЮЛІЯ ПЕТУТІНА отримати повну версію статті