РЕЄСТРАЦІЯ ШЛЮБУ ГРОМАДЯНАМИ УКРАЇНИ: МОЖЛИВІ ВАРІАНТИ

Відповідно до ст. 21 Сімейного кодексу України (далі — СК) шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Закон таким чином визначає фізіологічну та конститутивну ознаки шлюбу, сукупність яких є необхідною для правозгідності шлюбу. Саме державна реєстрація шлюбу є тим юридичним фактом, з яким пов’язується виникнення прав та обов’язків подружжя. Зазвичай під час розгляду питання укладення шлюбу увага приділяється умовам укладення шлюбу та перешкодам для такого укладення, наявність яких може стати підставою для визнання шлюбу недійсним. Водночас адміністративним питанням укладення шлюбу не приділяється належної уваги.

За загальним правилом шлюб реєструється державним органом реєстрації актів цивільного стану (РАЦС). Жодних виключень з цього правила СК не містить. Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»[1] органами державної реєстрації актів цивільного стану є:

  1. центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану;
  2. відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції;
  3. виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.

Державну реєстрацію актів цивільного стану громадян України, які проживають або тимчасово перебувають за кордоном, проводять дипломатичні представництва і консульські установи України.

Водночас аналіз національного законодавства дає підстави стверджувати про наявність інших варіантів укладення шлюбу громадянами України.

Стаття 70 Кодексу торговельного мореплавства України[2] (далі — КТМ) встановлює можливість укладення шлюбу на судні. Одразу слід вказати, що поняття торговельного мореплавства включає досить широкий спектр видів діяльності — діяльність, пов’язану з використанням суден для перевезення вантажів, пасажирів, багажу та пош­ти, рибних та інших морських промислів, розвідки та видобування корисних копалин, виконання буксирних, криголамних і рятувальних операцій, прокладання кабелю, також для інших господарських, наукових і культурних цілей (ст. 1 КТМ).

Важливим моментом у вирішенні питання про можливість укладення шлюбу на судні є також положення ст. 13 КТМ, у якій вказується, що правила КТМ поширюються:



[1]    Про державну реєстрацію актів цивільного стану: Закон України від 01.07.2010 № 2398-VI [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2398-17

 

[2]    Кодекс торговельного мореплавства України від 23.05.1995 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/176/95-%D0%B2%D1%80

 

ОЛЬГА ВЕРЕЙЦІ отримати повну версію статті