ПРОЦЕДУРНІ ПИТАННЯ ЗМІНИ СКЛАДУ УЧАСНИКІВ ЮРИДИЧНОЇ ОСОБИ ТА РОЛЬ НОТАРІУСА У ЗДІйСНЕННІ ТАКИХ ПРАВ

2 листопада 2016 року набув чинності Закон України від 6 жовтня 2016 року № 1666-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності».

Зокрема, цим Законом передбачено важливі нововведення до низки законів та кодексів, у тому числі і до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань», згідно з яким без нотаріального засвідчення справжності підписів учасників або їх представників на рішеннях юридичної особи, а також на заявах про вихід зі складу юридичної особи неможливо провести зміну складу засновників, зокрема в таких розповсюджених видах юридичних осіб, як товариства, приватні підприємства, благодійні організації (якщо відсутність такого засвідчення прямо не передбачена їх статутом) та господарських асоціаціях. Згідно зі ст. 78 Закону України «Про нотаріат» нотаріус, посадова особа органу місцевого самоврядування, начальник установи виконання покарань засвідчують справжність підпису на документах, зміст яких не суперечить законові і які не мають характеру угод та не містять у собі відомостей, що порочать честь і гідність людини. Насамперед розглянемо засвідчення справжності підписів осіб на документах, що відповідають закону.

Як нотаріусу впевнитися, що подане на засвідчення справжності підписів рішення юридичної особи насправді не порушує норм права?

Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» на рішенні юридичної особи повинні бути засвідченні підписи учасників, їх представників або голови та секретаря загальних зборів. І тут постає питання, підписи яких учасників засвідчуємо: діючих, нових чи всіх разом?

Відповідно до норм цивільного права договір купівлі-продажу частки у статутному капіталі товариства набуває чинності одразу після його підписання, про що часто зазначається в самому договорі. Крім того, новий учасник вже стає повноправним учасником з усіма правами та обов’язками по відношенню до товариства. Чи так це насправді? Так, дійсно покупець має право звернутися до державного реєстратора з таким договором та іншим пакетом документів, передбаченим законом, для перереєстрації на своє ім’я цього підприємства.

Катерина ЯЦИНО отримати повну версію статті