ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ ОБ’ЄДНАННЯ СПІВВЛАСНИКІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ

Відповідно до Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі — Закон) об’єднання співвласників багатоквартирного будинку — юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна (абз. 3 ст. 1).

Засновниками об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі — ОСББ) є власники квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» багатоквартирний будинок — житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об’єктами нерухомого майна.

Згідно зі ст. 4 Закону об’єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов’язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

В одному багатоквартирному будинку може бути створено тільки одне об’єднання. Власники квартир та нежитлових приміщень у двох і більше багатоквартирних будинках, об’єднаних спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою, можуть створити одне об’єднання.

Один багатоквартирний будинок — одне ОСББ. Можливе одне ОСББ для декількох багатоквартирних будинків, якщо вони об’єднані спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою, однак голосування щодо питань діяльності (створення) ОСББ — окремо по кожному багатоквартирному будинку.

Основна діяльність об’єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов’язань, пов’язаних з діяльністю об’єднання.

Об’єднання є юридичною особою, що створюється відповідно до закону.

Жодних особливостей для державної реєстрації ОСББ в Законі України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» не передбачено.

Державна реєстрація ОСББ проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. ОСББ вважається утвореним з дня його державної реєстрації (ст. 6 Закону «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку»). У зв’язку з цим Порядок державної реєстрації об’єднань співвласників багатоквартирного будинку, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 № 1521, яким визначалися особливості державної реєстрації ОСББ, не діє, що підтвердив і Мін’юст України в листах від 21.04.2015 № 961/22-15/19.3, від 07.09.2015 № Ю-16958/19.3.

Об’єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками.

ЮЛІЯ ПЕТУТІНА отримати повну версію статті