ПРОБЛЕМНІ АСПЕКТИ ВЧИНЕННЯ ВИКОНАВЧИХ НАПИСІВ НОТАРІУСАМИ УКРАЇНИ НА ДОГОВОРАХ ЗАСТАВИ ТА ІПОТЕКИ

Виконавчий напис, не зважаючи на досить складну процедуру його вчинення і високу імовірність його оскарження, залишається одним з найефективніших інструментів задоволення вимог кредиторів. Проте, на жаль, станом на сьогодні законодавство України не містить належним чином нормативно-визначеної процедури і підстав його вчинення. Крім того, норми, що регулюють порядок вчинення виконавчих написів, мають доволі застарілий та рудиментарний характер, і не повною мірою відповідають реаліям сучасних правовідносин.

У цій статті не будемо зупинятися на загальному описі порядку вчинення виконавчих написів (цій темі присвячена велика кількість наукових і прикладних публікацій), а зупинимось саме на проблемних аспектах вчинення виконавчих написів, на типових помилках, які допускають нотаріуси в процесі вчинення виконавчих написів. Також здійснимо системний аналіз судової практики щодо визнання виконавчих написів такими, що не підлягають виконанню, і спробуємо звернути увагу нотаріальної спільноти на суперечливий характер такої практики.

Крім того, спробуємо навести рекомендації, які істотним чином допоможуть зменшити ймовірність визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, та ефективно захистити своє право на повернення коштів.

Предметом цієї статті є проблемні аспекти вчинення виконавчих написів на договорах застави і іпотеки. Процес вчинення виконавчих написів на інших документах (кредитні договори, договори лізингу, договори оренди тощо) має свою специфіку і потребує окремого і детального аналізу.

Перш ніж перейти безпосередньо до аналізу процесуальних і матеріальних аспектів вчинення виконавчих написів, окреслимо коло нормативно-правових актів, норми яких регулюють умови і процес вчинення виконавчих написів. У сфері іпотечних і заставних відносин коло таких нормативно-правових актів є досить вузьким. Так, основними нормативними актами, які регулюють умови і процес вчинення виконавчих написів, є:

Закон України «Про нотаріат» від 02.09.1993 № 3425-XII.

Закон України «Про іпотеку» від 05.06.2003 № 898-IV.

Закон України «Про заставу» від 02.10.1992 № 2654-XII.

Закон України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» від 18.11.2003 № 1255-IV.

Наказ Міністерства юстиції України «Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» від 22.02.2012 № 296/5 (далі — Порядок).

Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» від 29.06.1999 № 1172 (далі — Перелік).

Анастасія ЛЕВЧЕНКО, Дмитро КИРИЛЮК отримати повну версію статті