ПРАВОВІ ПІДСТАВИ СТВОРЕННЯ ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА ТА ПОРЯДОК ЙОГО ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ. АЛГОРИТМ ДІЙ НОТАРІУСА ЯК ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРАТОРА

Україна, як аграрна держава, передусім зацікавлена в ефективному використанні родючих земель нашої країни та розвитку сільського господарства, а наше з Вами завдання як державних реєстраторів — сприяти спрощеній процедурі реєстрації новостворених фермерських господарств.

Нотаріусам України було надано додаткові повноваження, що стосуються державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

Основними повноваженнями нотаріуса як державного реєстратора є прийняття документів, їх перевірка на наявність підстав для зупинення розгляду документів або для відмови у державній реєстрації. Якщо підстави для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації відсутні, нотаріус має повноваження на проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру. Також він здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

При проведенні будь-яких реєстраційних дій відносно юридичної особи (державна реєстрація створення юридичної особи, державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, державна реєстрація припинення юридичної особи та інші дії) нотаріус повинен враховувати існування спеціальних норм права, які визначені Законом з питань врегулювання діяльності різних видів юридичних осіб.

Розглянемо порядок державної реєстрації створення юридичної особи з організаційно-правовою формою — фермерське господарство.

При державній реєстрації створення фермерського господарства нотаріус як державний реєстратор керується такими нормативно-правовими актами:

Цивільний кодекс України від 16.01.2003 № 435-IV.

Господарський кодекс України від 16.01.2003 № 436-IV.

Сімейний кодекс України від 10.01.2002 № 2947-III.

Земельний кодекс України від 25.10.2001 № 2768-III.

Закон України від 15.02.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань».

Закон України від 19.06.2003 № 973-IV «Про фермерське господарство».

Наказ Міністерства юстиції України від 09.02.2016 № 359/5 «Про затвердження Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи».

Наказ Міністерства юстиції України від 18.11.2016 № 3268/5 «Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань».

Наказ Міністерства юстиції України від 10.06.2016 № 1657/5 «Про затвердження Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань».

Постанова Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1133 «Про надання послуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань у скорочені строки» та інші нормативні акти.

Віра Лантьєва, Катерина Бєлінська отримати повну версію статті