ПРАВОВІ АСПЕКТИ ПОЛЮВАННЯ З ВИКОРИСТАННЯМ МИСЛИВСЬКИХ СОБАК, ЛОВЧИХ ЗВІРІВ ТА ПТАХІВ

Полювання — один із найдавніших видів діяльності людини. Виникнувши і розвиваючись як засіб забезпечення фізичного існування людини, сьогодні полювання стало також одним із видів відпочинку. Схвалює автор таку діяльність чи ні, але вона існує і, відповідно, існує її правове регулювання, тому доцільно розглянути це питання у рубриці «Ваші пухнасті права», але в аспекті правового регулювання полювання з тваринами.

Якщо планується брати з собою собаку мисливської породи з подальшим використанням його за цільовим призначенням, слід приділити підвищену увагу не тільки вибору цуценяти, а й своєчасному оформленню всіх необхідних документів.

Сьогодні основними нормативно-правовими актами, які регламентують полювання з використанням собак мисливських порід, інших ловчих звірів і птахів є: Закон України від 22.02.2000 № 1478-ІІІ «Про мисливське господарство та полювання», наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.06.2013 № 356 «Про затвердження Положення про мисливське собаківництво України», наказ Державного комітету лісового господарства України від 12.03.2004 № 31 «Про затвердження Порядку видачі паспортів на собак мисливських порід».

Закон України «Про мисливське господарство та полювання» містить два терміни: мисливство та полювання.

Мисливство — вид спеціального використання тваринного світу шляхом добування мисливських тварин, що перебувають у стані природної волі або утримуються в напіввільних умовах у межах мисливських угідь.

Полювання — дії людини, спрямовані на вистежування, переслідування з метою добування і саме добування (відстріл, відлов) мисливських тварин, що перебувають у стані природної волі або утримуються в напіввільних умовах.

У Законі України «Про мисливське господарство та полювання» вказано, що мисливське господарство як галузь — це сфера суспільного виробництва, основними завданнями якого є охорона, використання та відтворення мисливських тварин, надання послуг мисливцям щодо здійснення полювання, розвиток мисливського спорту і мисливського собаківництва. Під останнім у законодавстві розуміється діяльність, пов’язана з розведенням, вирощуванням, утриманням, обліком, підготовкою до полювання та використанням для потреб мисливців собак мисливських порід. Крім того, ст. 15 вказаного Закону встановлює, що полювання може здійснюватись із використанням не лише собак мисливських порід, а й інших ловчих звірів і птахів.

Власникам цих тварин слід мати на увазі, що відповідно до ст. 12 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» навіть просте перебування у межах мисливських угідь, у тому числі на польових і лісових дорогах (крім доріг загального користування), осіб із собаками мисливських порід чи ловчими звірами і птахами прирівнюється до полювання.

Що стосується підготовки документів до полювання, то, як зазначається у ст. 14 Закону України «Про мисливське господарство та полювання», документами на право полювання є:

ОЛЬГА ВЕРЕЙЦІ отримати повну версію статті