ПРАКТИЧНІ АСПЕКТИ ПРИЙНЯТТЯ НОТАРІУСОМ У ДЕПОЗИТ ГРОШОВИХ СУМ ВІД БАНКІВСЬКИХ УСТАНОВ, ВИДАЧІ ГРОШОВИХ СУМ КРЕДИТОРАМ ТА ПОВЕРНЕННЯ НЕВИТРЕБУВАНИХ ГРОШОВИХ СУМ (ЗРАЗКИ, ШАБЛОНИ)

Порядок і детальну процедуру прийняття грошових сум у депозит нотаріуса вже було раніше описано у статті «Порядок прийняття нотаріусом у депозит грошових сум, зокрема заборгованості з виплат заробітної плати від підприємств-боржників» (Мала енциклопедія нотаріуса. — 2018. — № 5. С. 65–74).

Але час не стоїть на місці, і сьогодні, керуючись ст. 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», п. 18 розділу VIII Положення про порядок складання і ведення реєстру акцептованих вимог кредиторів та задоволення вимог кредиторів банків, що ліквідуються, затвердженого Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 21.08.2017 № 3711, для внесення грошових коштів у депозит нотаріуса звертаються вже банківські установи. При цьому кількість кредиторів, яким потрібно видати грошові кошти, досягає кількох тисяч.

З метою організації належного прийняття у депозит нотаріуса грошових сум, які підлягають видачі/перерахуванню кредиторам, як приклад, пропонуємо Вашій увазі практичні аспекти цієї процедури, опрацьовані протягом 2016– 2019 років, а саме прийняття у депозит нотаріуса грошових сум, які залишилися після завершення процедури ліквідації банку, видачі грошових сум кредиторам та повернення невитребуваних грошових сум.

Банк, який пройшов поетапну, багаторічну процедуру ліквідації, виступає боржником, а особи, чиї кошти залишилися не виплаченими, — кредиторами четвертої черги, в тому числі це колишні вкладники, колишні працівники банку боржника.

На виконання рішень виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відповідно до ст. 537 Цивільного кодексу України прийняття у депозит грошових сум, які належать кредиторам, вимоги яких включені до четвертої черги реєстру акцептованих вимог кредиторів, здійснюється за відповідною заявою (додаток 1).

До заяви складається та додається реєстр, зокрема на практиці використовувався Реєстр кредиторів, вимоги яких включено до четвертої черги задоволення реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ «БАНК» (далі — Реєстр). Реєстр — це належним чином оформлений список кредиторів із зазначенням інформації про:

– адресу та місце проживання кожного з кредиторів (яка використовується в подальшому для повідомлення про надходження грошової суми на депозитний рахунок нотаріуса);

– реєстраційний номер облікової картки платника податків кожного з кредиторів;

– розмір внесеної у депозит грошової суми, яка має бути перерахована кожному з кредиторів;

– інше.

Унесення грошових сум у депозит нотаріуса проводиться шляхом грошового переказу готівки через банки або ж безготівковим перерахуванням сум з рахунку боржника на окремий депозитний рахунок нотаріуса.

Світлана КЛИМЕНКО отримати повну версію статті