ПОВНИЙ АПГРЕЙД КОРПОРАТИВНОГО ПРАВА І СВІТЛЕ МАЙБУТНЄ КОРПОРАТИВНИХ ВІДНОСИН

Саме такі очікування від закону мають ті, хто працював у сфері корпоративного права, шукав творчі підходи у поєднанні теорії і практики, налагоджував зв’язок між потребами бізнесу і обмеженнями законодавства. І виглядає так, ніби закон дійсно надасть життя, енергії і темпу корпоративним відносинам. Зараз важливо за інерцією не чинити спротиву змінам, бути відкритим до сприйняття нових концептів і зсуву парадигми. Нехай зараз закон не досконалий, можливо, деякі норми містять ризик зловживань, але він наближає нас до рівня корпоративного регулювання розвинутих суспільств, де корпорації живуть десятки років, де накопичено величезний досвід і народжені ефективні інструменти, які ми просто мусимо імплементувати, якщо хочемо не ізоляції, а співпраці і кооперації зі світовим бізнесом.
З часом вирівняється правозастосування, будуть заповнені прогалини, буде внесено зміни, врегульовано колізії. І закон дасть поштовх не лише розвитку корпоративних відносин, але і розвитку підприємницької культури і суспільства. Бо цей закон побудований на інших цінностях. Він про відповідальну свободу або про відповідальність замість патерналізму та інфантильності. А це і є підприємництво.
Як новий закон діятиме у часі
Закон набув чинності 17 червня 2018 року з назвою «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі — Закон).
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону встановлено перехідний період в один рік, який означає, що до 17.06.2019 положення статутів ТОВ та ТДВ є чинними навіть тоді, коли вони не відповідають новому Закону. Але за умови, що такі положення відповідали законодавству, яке діяло станом на 17.06.2018.
Якщо протягом цього періоду до статуту будуть внесені будь-які зміни, то ця норма більше до такого статуту не застосовується. А всі положення такого статуту, що не відповідають Закону, втрачають чинність.
Якщо до статуту за перехідний рік не буде вноситися жодних змін, і він відповідає законодавству, яке діяло станом на 17.06.2018, то його положення до закінчення «адаптаційного» періоду є обов’язковими для учасників, незважаючи на їх невідповідність новому закону.

Оксана КОБЗАР, Юлія ГУДИМЕНКО отримати повну версію статті