ПОРЯДОК ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ ЗАГАЛЬНИМИ ЗБОРАМИ, ЯКЩО СПАДКОДАВЕЦЬ БУВ ОДНОЧАСНО ВЛАСНИКОМ ЧАСТКИ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ, ЩО СКЛАДАЄ БІЛЬШЕ 50% СТАТУТНОГО КАПІТАЛУ, ТА ДИРЕКТОРОМ

У разі смерті учасника товариства з обмеженою відповідальністю (далі — товариство), який був директором та одночасно учасником цього товариства, котрий володів часткою в статутному капіталі, що складає більше 50%, у товариства можуть виникнути труднощі у веденні діяльності товариства. А прийняття рішень зборами учасників з порушенням процедури призводить до визнання їх недійсними.

Першим постає питання призначення нового директора. Є кілька думок з цього приводу.

1. Запросити спадкоємців померлого учасника до участі у загальних зборах. Але це не узгоджується з вимогами законодавства.

Статтею 1216 Цивільного кодексу України (далі — ЦК) передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Але це не є достатньою підставою для спадкоємців брати участь у голосуванні з питань порядку денного на загальних зборах.

Відповідно до ст. 1218 ЦК до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за винятком тих, котрі нерозривно пов’язані з особою спадкодавця, зокрема, право на участь у товариствах та право членства в об’єднаннях, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами (ст. 1219 ЦК). А в ч. 1 ст. 100 ЦК зазначено, що право на участь у товаристві є особистим немайновим правом і не може окремо передаватися іншій особі.

МАРИНА ЗЄНІКОВА отримати повну версію статті