ПЕРЕВІРКА ЗАКОННОСТІ ПЕРЕБУВАННЯ ГРОМАДЯН РФ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ ПІД ЧАС ВЧИНЕННЯ НОТАРІАЛЬНИХ ДІЙ

30 січня 2015 року була прийнята постанова Кабінету Міністрів України № 23 «Про зупинення дії окремих положень Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про безвізові поїздки громадян України і Російської Федерації», яка набрала чинності 04.02.2015. Цією постановою була призупинена дія пунктів 1 та 5 Переліку документів громадян Російської Федерації для в’їзду, виїзду, перебування і пересування територією України, визначеного додатком 1 до вказаної Угоди.

Отже, з 04.02.2015 громадяни Російської Федерації не можуть в’їжджати, пересуватись та законно перебувати на території України лише по паспорту громадянина Російської Федерації (так званому «внутрішньому» паспорту) або свідоцтву про народження (для дітей віком до 14 років).

При цьому продовжують діяти інші пункти вказаного вище Переліку, відповідно до яких документами громадян Російської Федерації для в’їзду, виїзду, перебування і пересування територією України є такі:

паспорт громадянина Російської Федерації, що посвідчує особу громадянина Російської Федерації за межами Російської Федерації;

дипломатичний паспорт;

службовий паспорт;

паспорт моряка (посвідчення особи моряка) — за наявності суднової ролі або витягу з неї;

свідоцтво на в’їзд (повернення) у Російську Федерацію (тільки для повернення у Російську Федерацію);

льотне свідоцтво члена екіпажу повітряного судна.

Нотаріус під час вчинення будь-якої нотаріальної дії встановлює особу учасників такої дії відповідно до законодавства. Крім цього, якщо нотаріальна дія вчиняється для чи за участю іноземного громадянина, перевіряється законність його перебування на території України. На підтвердження цього нотаріус у графі 4 Реєстру для реєстрації нотаріальних дій після запису документа, за яким установлено особу, записує також реквізити візи, термін її дії; або термін реєстрації іноземця на території України, якщо між країнами встановлений безвізовий режим (п. 7.29 Правил ведення нотаріального діловодства).

Враховуючи наведені вище норми, з 04.02.2015 установлення осіб громадян Російської Федерації під час звернення до нотаріуса має здійснюватись за документами, наведеними у вказаному вище додатку 1 до Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про безвізові поїздки громадян України і Російської Федерації, підписаної 16.01.1997. Паспорт громадянина Російської Федерації («внутрішній» паспорт) і свідоцтво про народження дитини не можуть бути такими документами.

У зв’язку з цим постає питання: чи можна приймати для вчинення нотаріальних дій довіреність від імені громадянина РФ, в якій вказані паспортні дані саме «внутрішнього» паспорта?

Вікторія ГОЛОБОРОДЬКО отримати повну версію статті