ПЕРЕВІРКА ПРАВОЗДАТНОСТІ ТА ДІЄЗДАТНОСТІ ЮРИДИЧНОЇ ОСОБИ НА ПІДСТАВІ ВІДОМОСТЕЙ З ЄДИНОГО ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРУ ЮРИДИЧНИХ ОСІБ ТА ФІЗИЧНИХ ОСІБ — ПІДПРИЄМЦІВ

Першим етапом під час вчинення будь-якої нотаріальної дії за участю юридичної особи є перевірка її правоздатності та дієздатності, яка зазнала нещодавніх змін.

Так, 12 лютого 2015 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)», який набрав чинності 5 квітня 2015 року. Вказаним законом закріплено загальні засади отримання інформації з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб — підприємців (далі — ЄДРЮО та ФОП).

31 березня 2015 року було видано наказ Міністерства юстиції України № 466/5 «Про деякі питання надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб —підприємців».

Цим наказом затверджено Порядок надання відомостей з ЄДРЮО та ФОП та внесено зміни до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України.

Так, відповідно до ч. 4 ст. 44 Закону України «Про нотаріат» при перевірці цивільної правоздатності та дієздатності юридичної особи нотаріус зобов’язаний ознайомитися з установчими документами, інформацією про неї, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців цієї юридичної особи і перевірити, чи відповідає нотаріальна дія, яка вчиняється, обсягу її цивільної правоздатності та дієздатності.

Згідно з п. 1 глави 5 розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України цивільна правоздатність та дієздатність юридичної особи, від імені якої діє уповноважений орган та/або посадова особа, перевіряється нотаріусом на підставі установчих документів, відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців, які отримуються шляхом пошуку через офіційний веб-сайт розпорядника Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців, та документів, що підтверджують повноваження органів та/або посадових осіб; нотаріус перевіряє, чи відповідає нотаріальна дія, яка вчинюється, обсягу її цивільної правоздатності та дієздатності.

Вікторія ГОЛОБОРОДЬКО отримати повну версію статті