ПЕРЕОФОРМЛЕННЯ ПРАВА ПОСТІЙНОГО КОРИСТУВАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЮ ДІЛЯНКОЮ, НАДАНОЮ ДЛЯ ВЕДЕННЯ ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА, В РАЗІ СМЕРТІ ГОЛОВИ ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА, НА ЧИЄ ІМ’Я ВИДАНО ДЕРЖАВНИЙ АКТ

Проблема є гострою, актуальною, економічно і соціально значимою та потребує окремого дослідження.

Існує точка зору, що смерть голови фермерського господарства, на чиє ім’я був виданий державний акт, автоматично припиняє право постійного користування земельною ділянкою.

Припинення прав на земельну ділянку позбавляє фермерське господарство та його членів основного засобу виробництва — земельної ділянки. Позбавлення права користування землею призводить до ліквідації фермерського господарства як суб’єкта сільськогосподарського виробництва та втрати засобів для існування громадян, які протягом тривалого часу вели фермерське господарство, працювали на цій землі, створили необхідну матеріально-технічну базу.

На нашу думку, припинення права постійного користування в разі смерті голови фермерського господарства є хибним та таким, що не може бути застосованим до правовідносин, які виникають з користування землею для ведення фермерського господарства з таких підстав.

Переоформлення права постійного користування на земельну ділянку, яка передавалась в постійне користування для ведення фермерського господарства, має низку особливостей.

Поняття переоформлення права постійного користування на земельну ділянку на користування на умовах оренди вперше було запроваджено в Земельному кодексі України, далі — ЗК (у редакції 2001 року). Згідно з пунктом 6 Перехідних положень ЗК у чинній редакції громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них. У подальшому це поняття знайшло широку трактовку в Рішенні Конституційного Суду України від 22.09.2005 № 5-рп/2005 (далі — Рішення). Згідно з п. 5.4 Рішення  ні в ЗК, ні в інших нормативно-правових актах не розкривається юридичний зміст термінів «оформлення» і «переоформлення», не визначається їх співвідношення. Невизначеність суті цих термінів негативно впливає на практику здійснення суб’єктивних прав на земельні ділянки громадянами та юридичними особами.

Людмила СПІЦИНА отримати повну версію статті