ПЕРЕДШЛЮБНІ ДОМОВЛЕНОСТІ ТА ДОГОВОРИ

Сучасна підготовка до шлюбної церемонії та весілля відрізняється від тієї, яка існувала до набрання чинності Сімейним кодексом України (далі — СК). У ст. 31 СК визначено зобов’язання наречених у разі відмови від вступу до шлюбу. Крім того, дедалі актуальнішим стає укладання договору дарування напередодні державної реєстрації майбутнього шлюбу. Отже, наразі важливо проаналізувати судову практику щодо окреслених відносин.

Доцільно розмежовувати два види право­відносин: а) шлюбні правовідносини; б) право­відносини, спрямовані на влаштування весілля. Передшлюбні та власне шлюбні правовідносини виникають виключно між нареченими (далі — подружжя). Підставою виникнення шлюбних правовідносин є сукупність юридичних фактів (юридичний склад), останнім із яких є реєстрація шлюбу.

Передшлюбні  за своєю природою є правовідносинами, що виникли між нареченими і можуть припинятися за волею будь-кого з них. Жодних негативних наслідків для сторони, яка відмовилася від укладання шлюбу, не виникає.[1]

Наразі одним із різновидів послуг, що надається для наречених, є державна реєстрація шлюбу у скорочений час.

Кабінет Міністрів України запровадив пілотний проект «Шлюб за добу», який діє з попередньою системою оформлення шлюбних відносин, на підставі наказу  Міністерства юстиції України «Про реалізацію пілотного проекту щодо державної реєстрації шлюбу» від 22.07.2016 № 2247/5.

Ця послуга передбачає можливість проведення державної реєстрації шлюбу в місці та у строк, визначений заявниками, у тому числі в день подання відповідної заяви.

Серед переваг реєстрації шлюбу за новою процедурою варто виділити, що проект «Шлюб за  добу» дає можливість отримати свідоцтво про шлюб у прискореному режимі, тобто за обраним нареченими місцем, у визначені строки та бажаний час.

Нині проект вже діє у 20 містах: Києві, Львові, Одесі, Херсоні, Маріуполі, Сєверодонецьку, Вінниці, Дніпрі, Луцьку, Миколаєві, Кам’янець-Подільському, Рівному, Житомирі, Харкові, Ужгороді, Чернівцях, Івано-Франківську, Сумах, Тернополі, Чернігові.

Безпосередньо Порядком надання платних послуг відділами державної реєстрації актів цивільного стану від 27.12.2010 № 3335/5[2] визначено, що платні послуги надаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану управлінь державної реєстрації головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції відповідно до Переліку платних послуг, які можуть надаватися відділами державної реєстрації актів цивільного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 № 1168.

Разом з цим прийняття заяви при проведенні державної реєстрації шлюбу в порядку, встановленому ст. 33 СК, не є платною послугою.



[1]    Сімейний кодекс України: науково-практичний коментар / І.В. Жилінкова, В.К. Антошкіна, Н.А. Д’ячкова, В.Ю. Москалюк та ін.; за ред. І.В. Жилінкової. – Х.: Ксилон, 2008. – 855 с. – С. 110, 114.

 

[2]    Про затвердження Порядку надання платних послуг відділами державної реєстрації актів цивільного стану: наказ Міністерства юстиції України від 27.12.2010 № 3335/5 // Офіційний вісник України. – 2011 – № 101. – С. 252. – Ст. 3650. – Код акта 54282/2010.

 

Ольга Розгон отримати повну версію статті