ОСОБЛИВОСТІ ПОСВІДЧЕННЯ ДОГОВОРІВ КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК СІЛЬГОСППРИЗНАЧЕННЯ, ВИДІЛЕНИХ УЧАСНИКАМ АТО

Відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення вже досить тривалий час залишається актуальною темою, яка є предметом правового дослідження як юристів-науковців, так і юристів-практиків. У юридичній літературі неодноразово висвітлювались особливості та юридичні аспекти угод купівлі-продажу земельних ділянок сільгосппризначення, особливо в контексті мораторію на відчуження певної категорії земель. Посвідчення угод відчуження земельних ділянок сільскогосподарського призначення, зокрема для ведення особистого селянського господарства, є досить поширеною нотаріальною дією, враховуючи те, яку велику кількість таких земельних ділянок передають у власність в порядку приватизації учасникам АТО. На купівлю таких земельних ділянок існує неабиякий попит, оскільки саме таким чином сільськогосподарські виробники (юридичні особи) на законних підставах набувають у власність сільгоспземлі у великих масштабах (цілими масивами).

Отже, спробуємо розібратися, який порядок та особливості посвідчення договорів купівлі-продажу земельних ділянок з цільовим призначенням «ведення особистого селянського господарства»: який порядок набуття у власність таких земельних ділянок, чи існують обмеження або застереження для вільного обігу таких земельних ділянок.

Учасники АТО наділені пільгами, передбаченими Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зокрема, відповідно до п. 14 ст.12 цього Закону їм надається право на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Учасник АТО, який має бажання скористатися своїм правом на безоплатну приватизацію земельної ділянки, згідно з порядком, передбаченим ст. 118 Земельного кодексу України, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України (далі — ЗК). Пункт 4 згаданої статті визначає, що повноваженнями щодо передачі у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення наділений центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи.

До заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та подальшу передачу у приватну власність земельної ділянки, учасник АТО має надати також копію документа, який підтверджує його статус учасника бойових дій (посвідчення, довідка тощо).

Відповідний орган в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель. Розробка проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки здійснюється за замовленням громадян суб’єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом держгеокадастру.

Тетяна СТРАЖНИК отримати повну версію статті