ОСОБЛИВОСТІ ОДЕРЖАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ВИПЛАТ, ЯКІ НАЛЕЖАЛИ СПАДКОДАВЦЕВІ, АЛЕ НЕ БУЛИ ОТРИМАНІ НИМ ЗА ЖИТТЯ

Відповідно до ст. 1227 Цивільного кодексу України (далі — ЦК) суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім’ї, а у разі їх відсутності — входять до складу спадщини.

Варто зазначити, що редакція цієї статті відрізняється від проекту ЦК 1996 року, в якому закріплювалося, що зазначені вище суми передаються членам сім’ї спадкодавця і входять до складу спадщини[1]. Наведене пояснювалося, очевидно, тим, що перехід зазначених сум розглядався розробниками ЦК як спадкування без будь-яких застережень.

Як вказувала одна із розробників проекту ЦК З.В. Ромовська, норма ст. 1227 ЦК — це значний крок уперед, стверджуючи справедливість і водночас необхідність усвідомлення роботодавцями, посадовими та іншими особами — носіями відповідного обов’язку того, що смерть працівника, пенсіонера, особи, яка отримує аліменти, відшкодування за заподіяну шкоду, пенсію та інші соціальні виплати, за жодних обставин не буде підставою для їх «амністування»[2].

В юридичній літературі правила, визначені в ст. 1227 ЦК, сприймаються неоднозначно. Зокрема, С.Я. Фурса та Є.І. Фурса доходять висновку, що таке положення зумовлює особливий підвид спадкування і за законом, і за заповітом членами сім’ї спадкодавця на трудові та соціальні виплати, що не узгоджується зі ст. 1217 ЦК. Далі автори відзначають, що це положення є таким, що суперечить волі спадкодавця, який вправі встановити, кому мають перейти всі належні йому права та обов’язки[3].

Закон визначає спеціальний правовий режим грошових коштів у вигляді заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя. Відповідна стаття має соціальне спрямування через закріплення спеціального порядку переходу права на отримання зазначених сум до певного вузького кола осіб, для яких спільно з отримувачем таких сум, вони є основним джерелом до існування. Причому об’єднані ці кошти за ознакою їх призначення. Всі вони спрямовані на досягнення єдиної мети — забезпечення спадкодавця засобами до існування.

У ст. 1227 ЦК закріплено два види відносин:

1)     за наявності членів сім’ї, які вирішили скористатися своїм правом на отримання належних спадкодавцеві соціальних виплат;

2)     за відсутності членів сім’ї спадкодавця.

У разі переходу до членів сім’ї спадкодавця належних останньому соціальних виплат, відповідні відносини не є спадковими, у зв’язку з чим не застосовуються норми спадкового права. У цьому випадку право вимоги у зазначених осіб виникає не внаслідок спадкового правонаступництва, а через інший юридичний склад. Фактично законом встановлено переважне право членів сім’ї померлого перед спадкоємцями останнього на отримання соціальних виплат, що належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя.

Додатково зауважимо, що члени сім’ї, які одержують належні спадкодавцеві соціальні виплати, не визначаються в законі як спадкоємці. Напевно, це пояснюється тим, що члени сім’ї померлого можуть не збігатися з колом спадкоємців, які закликатимуться до спадкування стосовно інших майнових прав спадкодавця. Наведене має місце, передусім, у разі складення заповіту на користь осіб, які не є членами сім’ї. Крім того, ст. 1227 ЦК має назву «Право на одержання сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві», хоча й розміщена поряд із ст. 1225 ЦК «Спадкування права на земельну ділянку», ст. 1226 ЦК «Спадкування частки у праві спільної сумісної власності», ст. 1228 ЦК «Спадкування права на вклад у банку (фінансовій установі)».

До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Так, у порядку спадкового правонаступництва у спадок переходить не певна річ або грошова сума, а саме право на них. Навпаки, при регулюванні виплат членам сім’ї спадкодавця належних йому соціальних виплат законодавець вдався до іншої юридичної техніки, зазначивши про перехід безпосередньо грошових сум.

Перелік соціальних виплат, що передаються членам сім’ї спадкодавця, має невичерпний характер та зазвичай конкретизується в інших нормативно-правових актах. До таких грошових сум, крім заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, відшкодувань у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я належать:

1)     одноразова грошова винагорода жінкам, яким присвоєне почесне звання України «Мати-героїня» у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (Указ Президента України від 25.12.2007 № 1254/2007);

2)     допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності (абз. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000).



[1]    Проект Цивільного кодексу України від 25.08.1996 // Українське право. – 1996. – № 2 (спецвипуск). – С. 432.

 

[2]    Науково-практичний коментар до Цивільного кодексу України. – Вид. 2-ге, змінене і доп. / за ред. В.М. Косака. – К.: Істина, 2008. – 992 с.

 

[3]    Спадкове право: Нотаріат. Адвокатура. Суд. [наук.-практ. посіб.] / [С.Я. Фурса, Є.І. Фурса, О.М. Клименко та ін.]; за заг. ред. С.Я. Фурси. – К.: Видавець Фурса С.Я.: КНТ. – 2007. – С. 271.

 

Олександр КУХАРЄВ отримати повну версію статті