ОКРЕМІ ПИТАННЯ ВИЗНАЧЕННЯ СТРОКУ ДІЇ РЕЧОВОГО ПРАВА ПІД ЧАС ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ ПРАВА ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПРИЗНАЧЕННЯ
Україна завжди була державою, яка поєднує в собі ознаки як промислової, так і аграрної країни. Останні кілька років земельні правовідносини набули нечуваної актуальності та загострення. Сприяє цьому, зокрема, передчуття як власників земельних ділянок, так і представників бізнесу, щодо неминучої необхідності розвитку ринку землі та можливого припинення мораторію на їх вільне відчуження. При цьому, до того, як землю, що нині підпадає під мораторій, можна буде вільно продати, її наразі необхідно ефективно використовувати. Використання землі сільськогосподарського призначення іншими особами, аніж власником, найчастіше оформлюється шляхом укладення договору оренди, що є підставою для державної реєстрації речового права користувача землі в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
При тому, що процедура державної реєстрації оренди не є технічно складною, все ж таки вона не припиняє обговорюватись спеціалістами у сфері державної реєстрації із визначенням певних особливостей та труднощів. Причиною тому, зокрема, є й недосконалий та «морально застарілий» Закон України «Про оренду землі». З метою більш якісного нормативного врегулювання Урядом навіть був доповнений Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень окремим розділом «Особливості державної реєстрації речових прав на земельні ділянки» (згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2017 № 925 ).
Проте суперечки та непорозуміння не припиняються, у зв’язку із чим вважаю за необхідне систематизувати наявні правові конструкції та типові ситуації, які можна побачити в активній повсякденній роботі.
Однією з таких ситуацій є визначення строку дії договору оренди та самого права оренди. Вказане пов’язане із змінами в законодавстві, що відбулись на початку 2013 року, оскільки раніше реєструвались договори, а з 2013 року реєстрації підлягає право, а не договір.
Увага
XЗавантажити статтю можуть тільки зареєстровані користувачі!