НЮАНСИ ВИКОРИСТАННЯ НОТАРІУСОМ ВІДОМОСТЕЙ ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРУ АКТІВ ЦИВІЛЬНОГО СТАНУ ГРОМАДЯН ПРИ ВЧИНЕННІ ВІДПОВІДНОЇ НОТАРІАЛЬНОЇ ДІЇ

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності» від 06.10.2016 № 1666-VIII (далі — Закон № 1666) ст. 461 Закону України «Про нотаріат» доповнена переліком єдиних та державних реєстрів, відомості з яких нотаріус використовує під час вчинення нотаріальних дій.

Нотаріус під час вчинення нотаріальних дій обов’язково використовує відомості єдиних та державних реєстрів шляхом безпосереднього доступу до них.

Нотаріус під час вчинення нотаріальних дій обов’язково використовує відомості Єдиного державного демографічного реєстру, а також Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, інших єдиних та державних реєстрів, що функціонують у системі Міністерства юстиції України.

З огляду на зазначене, нотаріусам буде корисним детальніше ознайомитися із законо­давством, що регулює відносини у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, та звернути увагу на деякі процедурні моменти.

Законодавство, що регулює діяльність органів реєстрації актів цивільного стану:

Сімейний кодекс України;

Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»;

Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджені наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24.12.2010 № 3307/5);

Інструкція з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затверджена наказом Міністерства юстиції України від 24.07.2008 № 1269/5;

Порядок ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 № 1064.

Відносини, пов’язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням регулюються Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі — Закон № 2398). Цим же нормативним актом визначаються засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до ст. 3 Закону № 2398 підлягають обов’язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені.

Державна реєстрація актів цивільного стану відповідно до ст. 9 цього Закону проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті шляхом складення актових записів цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Державний реєстр актів цивільного стану громадян згідно зі ст. 11 Закону № 2398 — це державна електронна інформаційна система, яка містить відомості про акти цивільного стану, зміни, що вносяться до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання та відомості про видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану і про видачу витягів з нього.

Наталія Саутенко отримати повну версію статті