НОТАРІАЛЬНИЙ ПРОЦЕС У ЗАПИТАННЯХ ТА ВІДПОВІДЯХ

1. Питання щодо оформлення спадкових прав на земельну ділянку, яка не була охоплена заповітом, але на ній розташований житловий будинок, право власності у порядку спадкування на який за рішенням суду було визнано за сином, на якого матір’ю і було складено заповіт. При цьому ще є дочка, яка має право на обов’язкову частку. Вона прийняла спадщину, а також була присутня при вирішенні судом питання щодо спадкування житлового будинку за сином. Чи буде застосовуватись положення статті 1225 Цивільного кодексу України при спадкуванні земельної ділянки? Чи буде спадкуватись вся земельна ділянка за сином чи спадкування здійснюватиметься на загальних підставах?

Відповідь Як вбачається з описаної Вами ситуації, визнання права власності на житловий будинок вирішено в судовому порядку за сином у порядку спадкування. При цьому питання щодо визнання права власності в порядку спадкування на земельну ділянку з урахуванням статті 1225 Цивільного кодексу України (далі — ЦК) у судовому порядку не вирішувалось.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1217 ЦК спадкування здійснюється за заповітом або за законом. У разі неохоплення заповітом усієї спадщини відповідно до ч. 2 ст. 1223 ЦК право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261–1265 цього Кодексу. Частина спадщини, що не охоплена заповітом, згідно з положеннями ч. 1 ст. 1245 ЦК спадкується спадкоємцями за законом на загальних підставах. До числа цих спадкоємців входять також спадкоємці за законом, яким інша частина спадщини була передана за заповітом. Отже, з огляду на вищевикладене, земельна ділянка спадкуватиметься на загальних підставах дітьми спадкодавиці.

2. Об’єктом спадкування є квартира, приватизована на чоловіка, дружину та сина. У 2005 році помирає дружина. Спадщину приймають чоловік і син, оскільки проживають разом зі спадкодавцем, але вони не оформлюють своїх спадкових прав. У 2010 році помирає чоловік. Спадщину приймає, але не оформлює своїх спадкових прав його син. Спадкові справи після смерті чоловіка і дружини, батьків сина, не заводилися. У 2018 році помирає син. Спадщину приймає його син. Чи необхідно заводити спадкові справи після померлих його баби і діда, чи можна завести спадкову справу тільки після смерті його батька, включивши в неї всі необхідні документи щодо померлих раніше діда і баби?

Марія БОЖОК отримати повну версію статті