НАСЛІДКИ УХИЛЕННЯ ВІД НАДАННЯ КОШТІВ НА УТРИМАННЯ ДИТИНИ

Відповідно до ст. 180 Сімейного кодексу України (далі — СК) батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повно­ліття. Чинне законодавство передбачає різні способи виконання цього обов’язку.

По-перше, зазначений обов’язок може виконуватися добровільно без укладення будь-яких письмових угод між батьками дитини.

По-друге, ч. 1 ст. 189 СК батькам надано право укласти між собою договір про сплату аліментів на дитину. Договір укладається письмово та підлягає нотаріальному посвідченню.

По-третє, відповідно до ч. 1 ст. 187 СК один з батьків може подати заяву за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати, пенсії, стипендії у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві.

І, нарешті, по-четверте, за відсутності домовленості між батьками про сплату аліментів на дитину той із них, з ким вона проживає, вправі звернутися до суду з відповідним позовом.

Таким чином, наслідки ухилення від виконання цього обов’язку будуть залежати від способу, яким такий обов’язок виконувався у минулому, і тому будуть розглядатися щодо кожного способу виконання аліментного обов’язку окремо.

1. Виконання обов’язку з утримання дитини добровільно без укладення будь-яких письмових угод між батьками дитини

При ухиленні від виконання обов’язку з утримання дитини зазначеним способом мова перш за все може йти про зміну способу його виконання. Той з батьків, який проживає з дитиною, може вимагати укладення письмового договору про сплату аліментів на дитину або подання заяви платником аліментів за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати, пенсії, стипендії. І якщо батьки дитини не досягнуть згоди, той з батьків, який проживає з дитиною, має право звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів на дитину. Вказані способи сплати аліментів є альтернативними і не обов’язково мають передувати один одному.

Отже, ухилення від виконання обов’язку з утримання дитини у добровільному порядку тягне за собою звернення до державного примусу.

2. Договір про сплату аліментів на дитину

Відповідно до ч. 2 ст. 189 СК у разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором про сплату аліментів на дитину аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса. Відповідно до ст. 87 Закону України «Про нотаріат» для стягнення грошових сум нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість.

Для вчинення виконавчого напису стягувачем або його уповноваженим представником нотаріусу подається заява, в якій, зокрема, мають бути зазначені:

Вікторія ЄВКО отримати повну версію статті