МІЖНАРОДНИЙ СОЮЗ НОТАРІАТУ — ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ ВЧИНЕННЯ НОТАРІАЛЬНИХ ДІЙ

З 29 вересня по 2 жовтня 2018 року у м. Буенос-Айресі відбулися засідання робочих органів МСЛН 2017–2019 років скликання, Асамблея нотаріатів-членів МСЛН, а також урочисті заходи з нагоди 70-ї річниці створення Міжнародного союзу нотаріату. Нотаріальна палата України (далі — НПУ) була представлена на засіданнях Комісії з тем і конгресів, Комісії з нотаріальної деонтології, Комісії із соціального захисту нотаріусів, а також Асамблеї нотаріатів — членів Союзу відповідно в особі Сабріни Сибіги (член КТК МСЛН, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу), Ю. Орзіха (член КНД МСЛН, приватний нотаріус Лиманського РНО Одеської області) та Олександра Бєднова (член Генеральної ради МСЛН, член КСЗН МСЛН, голова Комісії з міжнародного співробітництва НПУ, приватний нотаріус Мелітопольського міського нотаріального округу). На засіданні Комісії із соціального захисту нотаріусів (КСЗН), що відбулося 30 вересня 2018 року, були розглянуті такі питання, як ситуація із соціальним захистом нотаріусів в країнах — членах МСЛН, питання медичного страхування та страхування цивільної відповідальності. Окремим питанням порядку денного було обговорення ситуації в країнах, де немає страхових і пенсійних фондів нотаріусів (на прикладі Африки та України). У цьому контексті на засіданні було презентовано проект Статуту фонду соціального страхування нотаріату. Того, який мав би стати типовим Статутом для всіх африканських нотаріатів. Активну участь в його розробці взяли члени КСЗН. Голова КСЗН та члени Комісії з Австрії та Німеччини висловили свою готовність надати необхідну допомогу у створенні страхового фонду і для українських нотаріусів.

ОСНОВНІ ТЕЗИ ВИСТУПІВ ЧЛЕНІВ КСЗН

Австрія. Уряд Австрії нещодавно опублікував законопроект, згідно з яким система страхування австрійських нотаріусів за віком повинна бути перетворена на професійну пенсійну установу з 1 січня 2020 року. У проекті йдеться лише про організаційні зміни. Виплати та внески не зміняться. Професійна пенсійна установа більше не буде державною установою соціального забезпечення, а залишатиметься незалежним публічним органом. Цей законопроект є частиною комплексної реформи австрійської системи соціального забезпечення. Головною метою австрійського уряду є скорочення кількості організацій соціального забезпечення з 21 до 5. Очікується, що цей закон набере чинності з 1 січня 2019 року. У цілому система пенсійного страхування австрійських нотаріусів працює дуже добре.

Німеччина. Нотаріат Німеччини має неоднорідну структуру. Після введення Імперського положення про нотаріат 1937 року та Федерального положення про нотаріат 1961 року в державі сформувалися три форми діяльності нотаріусів: тільки нотаріус, адвокат-нотаріус, нотаріус як державний службовець. На сьогодні у Німеччині налічується 280 нотаріусів — державних службовців. Але з наступного року така категорія нотаріусів повністю скасовується. Страхові пенсійні фонди нотаріусів існують на рівні земельних палат.

Олександр БЄДНОВ отримати повну версію статті