КОРИСТУВАННЯ НОТАРІУСАМИ ІНФОРМАЦІЄЮ З ДРРП ЗГІДНО З НОВІТНІМИ ЗМІНАМИ В ЗАКОНОДАВСТВІ

1 січня 2015 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 722 «Деякі питання надання інформації про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження», прийнята 24.12.2014. Цією постановою затверджені два порядки:

Порядок доступу посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, судів, органів внутрішніх справ, органів прокуратури, органів Служби безпеки, нотаріусів, адвокатів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі — Порядок доступу до ДРРП);

Порядок надання фізичним та юридичним особам інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі — Порядок надання інформації з ДРРП); а попередній Порядок надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.013 № 868) втратив чинність.

Перше, на що необхідно звернути увагу, що саме (які відносини, яку сферу) регулюють наведені два Порядки.

Так, згідно з п. 1 Порядку доступу до ДРРП цей Порядок визначає умови та підстави безпосереднього доступу посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, судів, органів внутрішніх справ, органів прокуратури, органів Служби безпеки, нотаріусів, адвокатів (далі — користувачі) до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі — Державний реєстр прав), Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек (далі — реєстри) у зв’язку із здійсненням ними повноважень, визначених законом, а також механізм користування ними.

Абзац 2 п. 8 вказаного Порядку наголошує: «Забороняється надавати іншим особам за їх зверненням інформацію, отриману відповідно до цього Порядку, крім випадків, установлених законом».

А ось як встановлюється сфера регулювання Порядку надання інформації з ДРРП: «Цей Порядок визначає механізм надання фізичним та юридичним особам інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Дія цього Порядку не поширюється на надання витягу з Державного реєстру прав під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і під час взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, які здійснюються відповідно до Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 № 868 (Офіційний вісник України, 2013, № 96, ст. 3549), а також на отримання посадовими особами органів державної влади, органів місцевого самоврядування, судів, органів внутрішніх справ, органів прокуратури, органів Служби безпеки, нотаріусами, адвокатами інформації з Державного реєстру прав у зв’язку зі здійсненням ними повноважень, визначених законом.» (п. 1 Порядку).

Таким чином, Порядок доступу до ДРРП регулює отримання нотаріусами інформації, необхідної для здійснення ними діяльності — вчинення нотаріальної дії. Ця інформація є, так би мовити, «внутрішньою»: нотаріус отримує її за власним запитом і залишає у відповідній справі.

Натомість Порядок надання інформації з ДРРП встановлює процедуру надання інформації фізичним та юридичним особам для їх особистих цілей, за їх особистою заявою. В цьому випадку інформація отримується уповноваженою особою не у зв’язку зі здійсненням своєї діяльності, не за власною ініціативою. І тут міститься принципово новий підхід до повноважень нотаріусів — нотаріуси отримали право надавати інформацію з ДРРП за заявами осіб, без прив’язки до вчинення нотаріальних дій.

Розглянемо детальніше кожен з названих нормативно-правових актів.

1. Введення в дію Порядку доступу посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, судів, органів внутрішніх справ, органів прокуратури, органів Служби безпеки, нотаріусів, адвокатів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно спричинило в нотаріальній спільноті чимало дискусій з приводу того, які документи з ДРРП повинен формувати нотаріус під час посвідчення договорів.

Так, згідно з раніше діючими (до 01.01.2015) нормативно-правовими актами нотаріус в результаті здійснення пошуків, необхідних для вчинення нотаріальної дії, формував такі документи у ДРРП:

Вікторія ГОЛОБОРОДЬКО отримати повну версію статті