КОНСУЛЬТАТИВНО­МЕТОДИЧНА РАДА З ПИТАНЬ НОТАРІАТУ ІНФОРМУЄ (ЩОДО ЗБЕРЕЖЕННЯ МАЙНА, ЩО ЗНАХОДИТЬСЯ В ІПОТЕЦІ ТА ЩОДО МОРАТОРІЮ НА СТЯГНЕННЯ МАЙНА)

Стаття 9 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» закріпила заходи щодо збереження майна, що знаходиться в іпотеці. Так, протягом терміну дії цього Закону щодо нерухомого майна, розташованого на території проведення антитерористичної операції, що належить громадянам України (у тому числі фізичним особам — підприємцям) або юридичним особам — суб’єктам малого і середнього підприємництва та перебуває в іпотеці, зупиняється дія статті 37 (у частині реалізації права іпотекодержателя на набуття права власності на предмет іпотеки), статті 38 (у час­тині реалізації права іпотекодержателя на продаж предмета іпотеки), статті 40 (у частині виселення мешканців із житлових будинків та приміщень, переданих в іпотеку, щодо яких є судове рішення про звернення стягнення на такі об’єкти), статей 41, 43–47 (у частині реалізації предмета іпотеки на прилюдних торгах) Закону України «Про іпотеку».

Нотаріусам також слід мати на увазі, що 7 червня 2014 р. набрав чинності Закон № 1304‑VII «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті» відповідно до якого протягом його дії:

не може бути примусово стягнуте (відчужене без згоди власника) нерухоме житлове майно, яке вважається предметом застави згідно зі ст. 4 Закону № 2654-XII та/або предметом іпотеки згідно зі ст. 5 Закону № 898-IV, якщо таке майно виступає як забезпечення зобов’язань громадянина України (позичальника або майнового поручителя) за споживчими кредитами, наданими йому кредитними установами — резидентами України в іноземній валюті, та за умови, що:

таке нерухоме житлове майно використовується як місце постійного проживання позичальника/майнового поручителя або є об’єктом незавершеного будівництва нерухомого житлового майна, яке перебуває в іпотеці, за умови, що в позичальника або майнового поручителя у власності не знаходиться інше нерухоме житлове майно;

загальна площа такого нерухомого житлового майна (об’єкта незавершеного будівництва нерухомого житлового майна) не перевищує 140 м2 для квартири та 250 м2 для житлового будинку.

Консультативно-методична рада з питань нотаріату при Головному територіальному управлінні юстиції у Харківській області отримати повну версію статті