КАЗУС ПО СПАДЩИНІ

Консультативно-методичною радою з питань нотаріату при Головному територіальному управлінні юстиції у Харківській області для формування єдиної нотаріальної практики Харківської області запропонований для вирішення Казус наступного змісту:

Після померлої у 1995 році громадянки В. залишився житловий будинок з надвірними будівлями, який їй належить на праві приватної особистої власності. Заяви про прийняття спадщини до нотаріуса подали чоловік П. та два сини Б. та Г. Свої спадкові права спадкоємці не оформляли та свідоцтва про право на спадщину не отримували.

У 1997 році помер громадянин П., після смерті якого спадщину прийняв син Г., а син Б. спадщину не прийняв. Дружина спадкодавця П. померла раніше, більше спадкодавець у зареєстрованому шлюбі не перебував. Спадкові права спадкоємець не оформлював.

У 2007 році помер громадянин Г. Його дружина від прийняття спадщини відмовилась на користь дочки З., про що подала заяву до нотаріуса, а дочка З. подала до нотаріуса заяву про прийняття спадщини.

У 2014 році помер громадянин Б., який у зареєстрованому шлюбі не перебував, ні з ким з жінок не проживав однією сім’єю. Його син Д. спадщину не прийняв, так як на час відкриття спадщини разом зі спадкодавцем не проживав та заяви про прийняття спадщини до нотаріуса не подавав. Заяви про прийняття спадщини до нотаріуса подали онука К. (дочка сина Д.) та племінниця З., батько якої (рідний брат спадкодавця Б. — громадянин Г.) помер у 2007 році.

Питання:

  1. кому із спадкоємців та після яких спадкодавців нотаріус повинен видати свідоцтва про право на спадщину?
  2. які документи необхідно надати нотаріусу для отримання свідоцтва про право на спадщину?
  3. підготувати та надати проекти свідоцтв про право на спадщину та заяв про видачу таких свідоцтв.

У вирішенні казусу прийняли участь всі державні нотаріальні контори та близько однієї п’ятої чисельності діючих приватних нотаріусів міста Харкова та Харківської області.

Майже всі нотаріуси вирішили казус правильно.

Особливо слід відзначити державні нотаріальні контори, а також приватних нотаріусів Скорбач Я.С., Смоляну В.В., Федоненко Н.О., Бінус О.О., Гуменну О.О., Зубарєва І.Ю., Васильєву В.І., Назаренко О.О., Назаренко В.П., Остраницину О.Б., які творчо підійшли до вирішення казусу, надали змістовні відповіді та зразки документів.

Зразки свідоцтв про право на спадщину без зауважень надані державними нотаріальними конторами: Богодухівською, Близнюківською та Кегичівською. Серед приватних нотаріусів без зауважень зразки свідоцтв, наданих нотаріусами: Зубарєв І.Ю., Скорбач Я.С., Смоляна, Федоненко Н.О.

До характерних зауважень, виявлених в процесі роботи з надісланими відповідями, слід зазначити наступне:

–        в свідоцтві про право на спадщину наявне посилання на ст. 1263 ЦКУ замість ст. 1262 ЦКУ;

–        об’єкт спадкування «частина житлового будинку з відповідною частиною надвірних будівель», замість «частка у праві власності на житловий будинок з надвірними будинками».

Деякі нотаріуси надіслали відповіді без зразків документів та переліку документів, необхідних для оформлення спадщини.

Рішення

Консультативно-методична рада з питань нотаріату при Головному територіальному управлінні юстиції у Харківській області отримати повну версію статті