ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ДОГОВІР у ПРОЦЕДУРІ САНАЦІЇ БОРЖНИКА, ЗА ЯКИМ ІНВЕСТОР НАБУВАЄ ПРАВО ВЛАСНОСТІ НА НЕРУХОМЕ МАЙНО

У своїй професійній діяльності нотаріуси мають нагоду щодня дізнаватись щось нове для себе та таке, що в юридичній практиці не є поширеним і типовим. Алгоритм та порядок вчинення таких поширених нотаріальних дій, як посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна, знайомі нам, як таблиця множення або абетка. Але інколи мозок потребує чогось нового, складнішого, не типового, такого, що змусить його працювати швидше та старанніше. Мені подобаються нетипові договори, а також договори, в яких умови і передумови їх укладення не відповідають сталій практиці. Одним із таких договорів, який нещодавно я мала нагоду «створити», був договір інвестування в процедурі санації боржника.

Порядок відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом виділений в окрему категорію судового провадження та регламентується спеціальним Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі — Закон).

Банкрутством є визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність за допомогою процедур санації та мирової угоди і погасити встановлені у порядку, визначеному Законом, грошові вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури. Засобом, який може запобігти банкрутству, є процедура відновлення плато­спроможності (санація). Санація боржника — це система заходів, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника та задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів. Вона може включати інвестування, кредитування, реорганізацію, у тому числі зміну організаційно-правової форми боржника, зміну форми власності, системи управління боржника тощо. Процедура санації вводиться ухвалою господарського суду за клопотанням комітету кредиторів. Одночасно господарський суд за погодженням комітету кредиторів призначає керуючого санацією, яким може бути керівник підприємства, розпорядник майна або стороння особа, яка має свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора). З дня винесення ухвали про санацію припиняються повноваження органів управління боржника й управління боржником переходить до керуючого санацією, який має низку прав та обов’язків, наданих йому Законом. Основне призначення керуючого санацією — це розробка і забезпечення виконання схваленого комітетом кредиторів і затвердженого господарським судом плану санації, який має передбачати строк відновлення платоспроможності боржника та містити заходи щодо такого відновлення аж до продажу майна боржника як цілісного майнового комплексу; умови участі інвесторів, за їх наявності, у задоволенні вимог кредиторів, строк та черговість виплати боржником або інвестором боргу кредиторам тощо.

Олена Бунякіна отримати повну версію статті