ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ ЩОДО НОТАРІАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ З ПИТАНЬ ФОРМЛЕННЯ ДОКУМЕНТІВ ДЛЯ ДІЇ ЗА КОРДОНОМ ТА ВИМОГИ ДО ДОКУМЕНТІВ, ЩО НАДХОДЯТЬ З­ЗА КОРДОНУ ДЛЯ ВЧИНЕННЯ ДІЙ В УКРАЇНІ

Розроблено Правлінням НПУ в Запорізькій області
Листопад 2015 року

Потреба в документах для дії за кордоном (далі — ДДЗ) постійно зростає та вимагає більш чіткої правової регламентації їх оформлення та видачі.

ДДЗ оформлюються і видаються різними державними і недержавними установами та організаціями України в межах їх законних повноважень, в тому числі державними нотаріальними конторами та приватними нотаріусами. ДДЗ, оформлені державними і приватними нотаріусами, мають однакову юридичну силу.

З питань оформлення та видачі ДДЗ до нотаріусів, як і до інших держаних і недержавних структур України, можуть звертатися безпосередньо або через своїх представників громадяни України, іноземці, особи без громадянства, вітчизняні й іноземні юридичні особи. Таке право іноземців та осіб без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, випливає із загальних положень, закріплених в ст. 26 Конституції України, і спеціальних положень, що містяться в ст. 22 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та ст. 43 Закону України «Про нотаріат».

При нотаріальному оформленні ДДЗ встановлення особи здійснюється за паспортом або іншими документами, які унеможливлюють виникнення будь-яких сумнівів щодо особи громадянина, який звернувся за вчиненням нотаріальної дії (паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний чи службовий паспорт, посвідчення особи моряка, посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні, національний паспорт іноземця або документ, що його замінює, посвідчення інваліда чи учасника Великої Вітчизняної війни, посвідчення, видане за місцем роботи фізичної особи). Однак слід пам’ятати, що посвідчення водія, особи моряка, інваліда чи учасника Великої Вітчизняної війни, посвідчення, видане за місцем роботи фізичної особи, не можуть бути використані громадянином України для встановлення його особи під час укладення правочинів.

Нотаріальні ДДЗ поділяються на дві основні категорії: документи, форма та зміст яких передбачені лише чинним українським законодавством, і документи, при оформленні яких враховуються також вимоги іноземного права.

Нотаріальне провадження в обох випадках здійснюється у відповідності з загальними приписами, закріпленими в Законі України «Про нотаріат» та Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, а також згідно з Правилами ведення нотаріального діловодства, а у другому випадку — ще й з врахуванням положень спеціальної статті Закону України «Про нотаріат» (ст. 98), згідно з якою нотаріуси повинні приймати документи, складені відповідно до вимог іноземного права, а також вчиняти посвідчувальні написи за формою, передбаченою іноземним законодавством, якщо це не суперечить законодавству України. При вчиненні нотаріальних дій нотаріуси керуються також Законом України «Про міжнародне приватне право» і в межах своєї компетенції вирішують питання, що випливають з норм міжнародного права та чинних міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» в’ізд в Україну, перебування на території України та

отримати повну версію статті