ГОТУЄМОСЯ ДО ПЕРЕВІРКИ САМОЗАЙНЯТОЇ ОСОБИ ОРГАНАМИ ДЕРЖАВНОЇ ФІСКАЛЬНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

Самозайнята особа — термін, який використовується в українському законодавстві для позначення платника податку з доходів фізичних осіб, в тому числі єдиного або фіксованого податку. Визначення терміна дається у ст. 14 Податкового кодексу України (далі — ПК України). Відповідно до п.п. 14.1.226 ст. 14 цього Кодексу: «Самозайнята особа — платник податку, який є фізичною особою — підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності». Самозайнята особа прирівнюється до найманої особи з відповідним оподаткуванням отриманих нею доходів як заробітної плати, якщо умови такого цивільно-правового договору передбачають надання таких послуг (робіт) протягом більше ніж одного календарного місяця за податковий рік. З економічної точки зору самозайнятість (в англомовній економічній науці — «Self-employment») — одна з форм трудової зайнятості, що передбачає самостійну організацію власної трудової діяльності, самостійне розпорядження вигодами від цієї діяльності та несення всіх пов’язаних із нею ризиків.

Облік самозайнятих осіб здійснюється шляхом внесення до Державного реєстру фізичних осіб — платників податків записів про державну реєстрацію або припинення підприємницької діяльності, незалежної професійної діяльності, перереєстрацію, постановку на облік, зняття з обліку, внесення змін стосовно самозайнятої особи тощо. Облік самозайнятих осіб здійснюється за допомогою додаткових записів про державну реєстрацію або припинення фізичними особами підприємницької діяльності, незалежної професійної діяльності тощо. Записи до Державного реєстру вносяться відповідно до Порядку обліку платників податків.

Сьогодні для всієї нотаріальної спільноти нагальним є питання, як поводитися при перевірці органами Державної фіскальної служби України правильності нарахування та сплати обов’язкових платежів. Нотаріус — самозайнята особа, яка не має на меті отримання прибутку. Також нотаріус — це перш за все досвідчений юрист, і тому ми керуємось у своїй діяльності чинним законодавством України. Що ж ми маємо зробити, коли до нас приходять з перевіркою працівники органів Державної фіскальної служби України? Перш за все необхідно перевірити, чи належним чином у перевіряючого спеціаліста оформлені документи для здійснення ним перевірки, чи витримані строки вручення нотаріусу повідомлення про перевірку. На жаль, працівники органів Державної фіскальної служби України не дуже бажають себе навантажувати, тому запрошують нотаріуса до приміщення органу Державної фіскальної служби України телефоном, аби вручити під особистий підпис повідомлення про перевірку. Шановні колеги, де ж це написано, що ми повинні припиняти прийом громадян та вирушати до органів Державної фіскальної служби України? На підставі особистого досвіду зазначу, що в таких ситуаціях слід дбати про те, щоб жодна зі сторін (ні сам нотаріус, ні працівник органу Державної фіскальної служби України) не порушили норми ПК України.

Не торкатимемося питання правильності обчислення та нарахування заробітної плати найманим працівникам, а розглянемо кілька аспектів, які перевіряють у приватних нотаріусів органи Державної фіскальної служби України.

Людмила Рубінчик отримати повну версію статті