ЕКСПРЕС­ОГЛЯД ЗМІН ДО ПОРЯДКУ ВЧИНЕННЯ НОТАРІАЛЬНИХ ДІЙ НОТАРІУСАМИ УКРАЇНИ, ЩО НАБРАЛИ ЧИННОСТІ 9 ЛЮТОГО 2016 РОКУ

     Перевіряємо факт застосування САНКЦІЙ при вчиненні нотаріальної дії.

При вчиненні будь-якої нотаріальної дії нотаріус перевіряє відомості, наведені у рішенні Ради національної безпеки і оборони України від 02.09.2015 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введеному в дію Указом Президента України від 16.09.2015 № 549.

Звертаю вашу увагу на те, що відповідно до цього рішення персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) застосовуються строком на один рік. У ньому наведені два додатки щодо фізичних та юридичних осіб.

Видом обмежувального заходу, відповідно до Закону України «Про санкції» (ст. 4), для більшості фізичних осіб передбачено відмову в наданні та скасування віз резидентам іноземних держав, застосування інших заборон в’їзду на територію України. Отже, перш ніж потрапити до офісу нотаріуса, зазначені фізичні особи мають звернутися до дипломатичних установ та пройти прикордонний контроль, Службу безпеки України.

Крім того, у переліку фізичних осіб, до яких застосовуються обмежувальні  заходи (санкції) наведено відомих осіб, щодо яких запроваджено інші санкції — заборона на встановлення ділових контактів; зупинення фінансових операцій. 

Іншим видом є блокування активів — тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном. Тут моніторинг також покладено на Національний банк України.

Враховуючи ці нюанси, нотаріусу треба бути більш пильним до довіреностей, на підставі яких можуть бути вчинені нотаріальні дії на користь осіб, щодо яких застосовано санкції. 

Цікавим є те, що під санкції потрапив відомий програмний продукт «Kaspersky» виробництва російських комерційних структур. Використання цього антивірусу органами державної влади України заборонено. Перевіряємо і вирішуємо самостійно, що робити далі.

Загалом у переліку 388 фізичних осіб та 105 юридичних осіб. Шукаємо через ctrl + F або cmd + F (Mac) для зручності. 

Що ж робити, якщо до вас звернулася особа, яка перебуває в одному із цих переліків або її представник? Відмовляємо і все. Ніхто не покладає на нас функцію повідомляти або складати довідки чи робити відмітки тощо.

     Термін «Правовстановлюючий документ» ЗМІНЕНО НА «Документ, що посвідчує право власності».

     Врегульовано питання отримання інформації з реєстрів, а саме шляхом безпосереднього доступу до них.

     Відмітки про перехід прав власності на відчужувану частку більше НЕ ПРОСТАВЛЯЄМО.

     При укладенні самостійних договорів про порядок ВОЛОДІННЯ ТА КОРИСТУВАННЯ нерухомим майном, СПАДКОВИХ договорів тощо в тексті правочину зазначаємо посилання на реєстр, номер і дату отримання інформації з нього, якщо посвідчення здійснюється на підставі відомостей з ДРРП або найменування документа, що посвідчує право власності, номер і дату його видачі та найменування юридичної особи, що його видала.

Тобто, як і раніше, зазначаємо на підставі якого документа виникло право і коли, і як воно зареєстровано.

     У разі наявності у нотаріуса сумнівів щодо поданих документів він вже не може витребувати від державного реєстратора додаткові відомості або документи.

Перевірку робимо самостійно шляхом отримання інформації з реєстрів.

Ірина Писанчин отримати повну версію статті