ДРПП: ВІДПОВІДІ НА ЗАПИТАННЯ ЗА МАТЕРІАЛАМИ СЕМІНАРІВ КИЇВ – ЛЬВІВ – ХАРКІВ ЛИСТОПАД – ГРУДЕНЬ 2014 РОКУ

Запитання 1. Були нотаріально посвідчені зміни до договору, посвідченого нотаріусом, який тимчасово не працює. Куди та коли відсилати такі зміни та де зберігати їх у себе?

Відповідь. Підстави зупинення діяльності приватного нотаріуса викладені у ст. 291  Закону України «Про нотаріат».

Згідно зі ст. 29 цього ж Закону заміщення приватного нотаріуса можливе у разі зупинення його нотаріальної діяльності. Приватний нотаріус може укласти договір про заміщення його з іншим приватним нотаріусом у порядку та у межах строків, визначених Законом України «Про нотаріат». Заміщення приватного нотаріуса провадиться до припинення обставин, з якими це заміщення пов’язане. При цьому нотаріус, який заміщує тимчасово відсутнього нотаріуса, повинен мати доступ до архіву нотаріуса, якого він заміщує.

Згідно з п.п. 7.3 п. 7 глави І розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, якщо нотаріус, який посвідчив договір, позбавлений можливості посвідчити договір про його зміну (у разі смерті, заміщення нотаріуса, у разі неможливості виконання ним своїх обов’язків, припинення нотаріусом діяльності, передачі документів до державного нотаріального архіву або з будь-яких інших причин), договір про зміну договору може бути посвідчений іншим нотаріусом. При цьому таким нотаріусом складається додатковий примірник договору, який направляється ним за місцем зберігання договору, що змінюється.

Отже, примірник договору про внесення змін направляється нотаріусу, який заміщує тимчасово відсутнього нотаріуса, для долучення до архіву нотаріуса, якого заміщують.

Запитання 2. Якщо розривається договір або сторони відмовляються від правочину купівлі-продажу нерухомості, яким чином відбувається реєстрація в Державному реєстрі речових прав — «перехід» чи «зміни»?

Відповідь. У зв’язку з тим, що розірванням або відмовою договору передбачається перехід права власності, то  і реєструвати необхідно як «перехід».

Порядок же реєстрації змін до записів Державного реєстру прав регулюється наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 № 3502/5 (з наступними змінами).

Згідно із цим наказом (п. 2.5) зміни можуть вноситися  до записів Державного реєстру прав у зв’язку зі зміною відомостей про нерухоме майно, право власності та суб’єкта (суб’єктів) цього права, інші речові права та суб’єкта (суб’єктів) цих прав, обтяження прав на нерухоме майно та суб’єкта (суб’єктів) цих прав, що містяться у Державному реєстрі прав, які не пов’язані з проведенням державної реєстрації прав.

Запитання 3. До 2013 року було укладено договір оренди нерухомого майна. Сьогодні укладається договір про внесення змін до цього договору, що стосуються строків договору та суми орендної плати. Чи треба відкривати розділ у Державному реєстрі прав на такий об’єкт та проводити реєстраційні дії?

Олена Чуєва отримати повну версію статті