ДОСТУП НОТАРІУСІВ ДО ДЕРЖАВНОГО ЗЕМЕЛЬНОГО КАДАСТРУ

«Нотаріус під час вчинення нотаріальних дій та/або під час здійснення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щодо земельної ділянки має доступ та користується Державним земельним кадастром у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Нотаріус під час вчинення нотаріальних дій щодо земельної ділянки (крім посвідчення заповіту) та/або під час здійснення державної реєстрації речових прав на земельну ділянку здійснює пошук у Державному земельному кадастрі відомостей про зареєстровану земельну ділянку та за його результатами за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру формує витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку, який підписує та посвідчує печаткою нотаріуса. Витяг залишається у справі державної нотаріальної контори чи приватного нотаріуса». Це ст. 46-1 Закону України «Про нотаріат» у редакції від 05.03.2015, яку доповнено ч. 4 згідно із Законом України від 05.03.2015 № 247-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення повноважень нотаріусів та особливостей реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення» (далі — Закон № 247).

До кінця 2015 року Закон України «Про нотаріат» ще зазнав низку змін. На сьогодні маємо редакцію від 01.01.2016, яка не містить жодних посилань на Держаний земельний кадастр або витяг з нього. Та маємо інші нормативно-правові акти, які передбачають можливість нотаріусів користуватися відомостями Державного земельного кадастру.

Так, на виконання вказаного Закону № 247 прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 24.06.2015 № 457 «Деякі питання надання нотаріусам доступу до Державного земельного кадастру», якою затверджено Порядок забезпечення доступу нотаріусів до Державного земельного кадастру (далі — постанова № 457).

З 17.08.2015 державне підприємство «Центр державного земельного кадастру», яке є адміністратором кадастру, розпочало підключення нотаріусів та державних нотаріальних контор до Державного земельного кадастру. Передумови забезпечення доступу нотаріуса до Державного земельного кадастру в методичних рекомендаціях того ж центру передбачали достатньо жорсткі та коштовні вимоги до робочого місця нотаріуса. Деякі нотаріуси активно з цим не мирилися, що зумовило непоодинокі звернення до Міністерства юстиції України та Президента України, розгляд яких триває і досі. Я, зі свого боку, невдоволення виражала мовчанкою і аргументувала підключення до Державного земельного кадастру як власну забаганку та можливість підвищити рівень надання послуг моїм клієнтам. Отримавши доступ до бази, я зрозуміла, що технічна сторона та можливість отримання витягу при здійсненні правочину щодо земельної ділянки — це лише півділа.

Вікторія НІКІТЕНКО отримати повну версію статті