ДОГОВІР ПРО ПОДІЛ СПАДЩИНИ: ВІДПОВІДІ НА ЗАПИТАННЯ ЗА МАТЕРІАЛАМИ СЕМІНАРІВ КИЇВ – ХАРКІВ ЛИСТОПАД – ГРУДЕНЬ 2014 РОКУ

Запитання 1. Що слід враховувати при укладенні договору про поділ спадщини?

Відповідь. Відсутня єдина практика як щодо процедури, так і щодо переліку документів, що залишаються у нотаріальній справі, обсягу документів, що повинні надаватися нотаріусу для вчинення цього правочину та місця зберігання такого договору, що на законодавчому рівні не визначено. Вважаємо, що при посвідченні  договорів про поділ спадщини слід виходити з такого.

Стаття 1278. Поділ спадщини між спадкоємцями1. Частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними.

2. Кожен із спадкоємців має право на виділ його частки в натурі (Цивільний кодекс України (далі — ЦК України)).

Стаття 1267. Розмір частки у спадщині спадкоємців за законом1. Частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.

2. Спадкоємці за усною угодою між собою, якщо це стосується рухомого майна, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.

3. Спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них (ЦК України).

При спадкуванні за законом спадкове майно може перейти у власність кількох осіб. При спадкуванні за заповітом спадщина також може бути заповідана двом та більше спадкоємцям без зазначення конкретного майна, що успадковується кожним із них. У таких ситуаціях за вимогою закону спадкове майно надходить у спільну часткову власність спадкоємців (ч. 1 ст. 1278 ЦК України).

Кожен із спадкоємців має право вимагати виділу своєї частки зі спадкового майна в натурі (ч. 2 ст. 1278 ЦК України). Незважаючи на те, що це прямо не зазначено в законі, коли вимога щодо виділу часток зі спадщини виходить від усіх спадкоємців, мають місце правовідносини щодо поділу спадщини.

Можливий як поділ майна, що успадковується за законом, так і поділ майна, що успадковується за заповітом, у якому спадкова маса розподілена між кількома спадкоємцями у частковому вираженні, а також поділ спадщини, що заповідана одній особі за наявності обов’язкових спадкоємців. Проте не може бути посвідчений договір про поділ в натурі майна, якщо заповідач конкретно розподілив своє майно між тим чи іншим спадкоємцем та кожний спадкоємець за заповітом стає власником конкретної речі (речового права). Також договір про поділ спадщини може містити положення про те, хто із спадкоємців погашає борги спадкодавця, виконує заповідальний відказ.

Запитання 2. Чи є можливість застосовувати загальні правила Цивільного кодексу України щодо поділу спільного майна при поділі спадщини?

Наталія Саутенко отримати повну версію статті