ДОГОВІР ПОДІЛУ СПАДКОВОГО МАЙНА

Поділ спадкового майна відбувається у разі наявності кількох спадкоємців та їх бажання одержати спадщину в натурі в особисту приватну власність або одержати грошову компенсацію. Договір поділу спадкового майна є способом уникнення правового режиму спільної власності між спадкоємцями та запобігання в майбутньому багатьох проблем, пов’язаних зі спільною власністю.

Розглянемо детально норми, які регулюють питання поділу спадкового майна.

 

1. Відповідно до ч. 5 ст. 1268 Цивільного кодексу України (далі — ЦК України) спадщина належить спадкоємцям з часу її відкриття.

Статтями 1267, 1278 ЦК України передбачено рівність часток у спадщині спадкоємців за законом: частки є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними. Недотримання цього принципу можливе за домовленістю спадкоємців відповідно до ст. 1267 ЦК України, в ч. 3 якої зазначається: спадкоємці за письмовою угодою між ними можуть змінити розмір частки.

У частині 2 ст. 1278 ЦК України зазначено, що кожен із спадкоємців має право на виділ його частки в натурі, тобто кожен спадкоємець має право одержати свою долю в натурі, тобто частку будинку або гроші, або машину.

Отже, доходимо логічного висновку, що спадщина належить спадкоємцям на праві спільної часткової власності. А питання спільної часткової власності (зокрема, порядок поділу майна та виділу частки в натурі) регулюється нормами статей 364–367 ЦК України, але з урахуванням особливостей поділу спадкового майна:

–   згідно з ч. 2 ст. 1298 ЦК України, якщо заповіт складено на користь зачатої, але ще ненародженої дитини, видача свідоцтва про право на спадщину та розподіл спадщини між усіма спадкоємцями може відбуватися лише після народження дитини;

–   з урахуванням принципу рівності часток.

Крім того, слід пам’ятати, якщо договір укладається з грошовою компенсацією (в разі, якщо вартість машини менша за вартість квартири і сторони хочуть встановити в договорі грошову компенсацію), то, якщо сторона перебуває у шлюбі, слід брати згоду подружжя, в якій зазначити, що доплата зроблена за особисті кошти.

Якщо стороною є малолітня або неповнолітня особа, то треба вимагати згоду органу опіки та піклування, щоб не порушити права малолітніх або неповнолітніх.

МАРИНА ЗЄНІКОВА отримати повну версію статті