ДО ПИТАННЯ УЧАСТІ НОТАРІУСА ЯК МЕДІАТОРА У ВИРІШЕННІ СПОРІВ

Медіація, яка є досить новим правовим явищем для України, привертає до себе все більшої уваги. Це пов’язано з тим, що домовленість як результат вирішення спору завжди є кращим варіантом такого вирішення.

І.Г. Ясиновський зазначає, що у правовому вимірі медіація — це узгоджувальна процедура, процес, у якому третя сторона консультує сторони спору з метою досягнення ними компромісу, що має влаштувати обидві сторони.

Подібне визначення медіації надано О.С. Можайкіною, яка визначає зазначене поняття як структуровану добровільну та конфіденційну процедуру позасудового врегулювання спору (конфлікту), в якій медіатор (посередник) допомагає сторонам у розумінні їхніх інтересів та пошуку ефективних шляхів досягнення взаємоприйнятного рішення.

Указані визначення висвітлюють ключові ознаки медіації як процедури (процесу) врегулювання конфлікту і досягнення рішення, яке б задовольняло усіх його учасників.

Як зазначає Ж.В. Мішина, медіація в її сучасному розумінні почала розвиватися в другій половині XX ст., перш за все, в країнах англо-американського права — США, Великій Британії, Австралії, а потім поступово стала поширюватись і в інших державах Заходу.

Активне застосування медіації пояснюється високою ефективністю цього правового механізму для врегулювання спорів. Зокрема, розв’язання конфліктів у таких провідних країнах — членах Євросоюзу, як Франція, Німеччина, Бельгія, Італія, у 80 % випадків проводиться не за допомогою класичної моделі судочинства, а за допомогою використання альтернативних видів судочинства, найбільш поширеним з яких є медіація. При цьому у країнах Європи 80% спорів, що перебувають у провадженні суду і передаються на медіацію, вирішуються без судового розгляду.

Слід погодитись з думкою, що медіація працює не лише з правовою позицією, а й з реальним інтересом людини, що виходить за межі юридичного вирішення питань у суді. Отже, медіація торкається не лише суто юридичних питань, але й охоплює інші галузі суспільного життя.

Володимир МАРЧЕНКО отримати повну версію статті