ДЕКЛАРУВАННЯ ДОХОДІВ ЗА 2015 РІК: НОВА ФОРМА ДЕКЛАРАЦІЇ — ЗАСТОСОВУВАТИ ЧИ НІ

І. Нова форма декларації — коли починати застосовувати?

Ось знову майже непомітно промайнув ще один рік. Скоро початок нового року і початок звітування за результатами 2015 року. Тож і редакція журналу «Мала енциклопедія нотаріуса» традиційно підбиває підсумки та надає рекомендації з порядку застосування податкового законодавства нотаріусами України.

Звертаємо Вашу увагу, що цей матеріал не є офіційною думкою і передбачає додатковий самостійний аналіз та прийняття особистого рішення в кожному конкретному випадку.

Восени Міністерство фінансів України нарешті у новій редакції виклало форму декларації та Інструкцію з її заповнення. Чому нарешті? Та тому, що це тягнеться ще з початку цього року і ось тільки у жовтні наказ прийнято (чинний з 17.11.2015).

І що маємо? Є нова форма декларації. АЛЕ! Чи будемо її застосовувати для декларування за результатами 2015 року?

З одного боку, ні, бо для цього є спеціальна норма ПК[1] п. 46.6, який передбачає, що у разі прийняття нових форм декларацій (розрахунків), вони набувають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення. А до цього є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.

Відповідно, оскільки нова форма декларації набула чинності тільки 17.11.2015, то формально її можна застосовувати для декларування річних доходів тільки починаючи зі звітного періоду за 2016 рік.

Однак на сьогодні стара форма декларації не пристосована під оновлені ще з початку цього року правила сплати ПДФО[2] та військо­вого збору з доходів від нотаріальної діяльності. Ці нові правила потребують якнайшвидшого введення оновленої звітності. Не виключено, що податківці будуть наполягати на поданні саме нової форми декларації за 2015 рік, бо де ж показати нарахований нотаріусом військовий збір?

Але позицію Державної фіскальної служби України ми дізнаємося скоріше за все на початку наступного року. Тому коли ви задумаєтеся про подання декларації, дізнайтеся у вашій податковій, за якою формою вони приймають звіт.

Під час складання декларації за поточний рік не забудьте про оновлені правила оподаткування доходів за 2015 рік.

ІІ. Нові правила оподаткування доходів від нотаріальної діяльності з 2015 року

ПДФО

Завдяки Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71‑VIII з 1 січня 2015 року прогресивна ставка ПДФО становить 15 і 20%, тобто не 15 і 17%, як було до 2015 року.

Тож при нарахуванні ПДФО із доходів від нотаріальної діяльності, якщо середньомісячний дохід у 2015 році більше 10 МЗП на 1 січня року, за який платиться ПДФО (у 2015 році — 12180 грн.) із суми у розмірі до 10 МЗП слід сплачувати ПДФО за ставкою 15%. До суми перевищення застосовуємо ставку 20%.

Зверніть увагу, що такий алгоритм закладено уже в форму декларації, а саме у рядку 10 розділу ІІІ додатка Ф4 до декларації. А в самій формі декларації для нотаріальних доходів тепер відведено лише один рядок — 10.8.

Військовий збір

У 2015 році ми продовжили жити з військовим збором. Ставка збору з 1 січня 2015 року не змінилася — як і у 2014 році, вона становить 1,5%. Але через те, що з 01.01.2015 розширено базу справляння цим збором, маємо ситуацію, що й нотаріуси будуть сплачувати його з доходів від нотаріальної діяльності.

Де для нього місце у новій формі? Для нього відведено рядок 12.1 розділу ІІІ додатка Ф4 до декларації та графа 7 рядку 10.8 декларації.

Як випливає з форми декларації, його слід сплачувати з чистого доходу нотаріуса за ставкою 1,5%. Такий алгоритм закладено у розрахунок його суми до рядку 12.1 розділу ІІІ додатка Ф4 до декларації.

ІІІ. Правила подання декларації нотаріусом



[1] Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

[2] Податок на доходи фізичних осіб.

 

Володимир МАРЧЕНКО отримати повну версію статті