І ЗНОВ «ЗА РИБУ ГРОШІ», АБО ЩОДО ПОДАННЯ ІНФОРМАЦІЇ

ОЛЕНА САМОЩЕНКО,
приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу
І ЗНОВ «ЗА РИБУ ГРОШІ», АБО ЩОДО ПОДАННЯ ІНФОРМАЦІЇ
Скільки разів вже і на сторінках журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», і на форумі сайту «Юридичний радник» порушувалось питання подання інформації відповідно до статей 172, 173, 174 Податкового кодексу України (далі — ПК України). Але воно виникає знов і знов! І якби ж виникало тільки як теоретичний спір! На жаль, немає єдиної практики: нотаріуси подають до контролюючих органів інформацію в різноманітній формі — від довільної до податкової звітності за формою 1ДФ. І, як наслідок, отримують численні запити ДПІ: «…з метою недопущення втрат бюджету по надходженню податку на доходи фізичних осіб від операцій продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна за ознакою доходу «104» та на підставі п.п. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20, п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, просить надати інформацію про фізичних осіб, які отримали дохід від вказаної ознаки доходу за 2012 рік згідно наведеної таблиці…», «…обґрунтовані пояснення та документальні підтвердження виплат доходів громадян, а саме: вид та сума виплачених доходів; дата виплати доходів; причини неперерахування громадянами до бюджету податку на доходи фізичних осіб…» і т.д.
ЯК БУТИ В ТАКОМУ РАЗІ? ВІДПОВІДАТИ ЧИ НІ? І ЩО ПИСАТИ У ВІДПОВІДІ?
По-перше, звісно, відповідати, бажано в десяти­денний строк з дня отримання запиту або в строк, який зазначений у запиті.
По-друге, якщо Ви вважаєте, що подавання інформації у формі податкової звітності 1ДФ — це обов’язок нотаріуса, або не бажаєте «псувати нерви» в спорах з працівниками ДПІ, то надавайте інформацію в обсязі, вказаному в запиті ДПІ, і ця стаття, мабуть, не для Вас. Але варто пам’ятати, що відповідно до ст. 8 Закону України «Про нотаріат» Ви маєте право надавати довідки тільки про суму нотаріально посвідчених договорів, які необхідні виключно для встановлення додержання законодавства з питань оподаткування, та тільки на обґрунтовану письмову вимогу органів доходів і зборів.
По-третє, якщо Ви вважаєте, що не маєте права надавати інформацію, то необхідно грамотно і на законних підставах відмовляти в наданні інформації.

Олена Самощенко отримати повну версію статті