ЄДИНИЙ ВНЕСОК НА ЗАГАЛЬНООБОВ’ЯЗКОВЕ ДЕРЖАВНЕ СОЦІАЛЬНЕ СТРАХУВАННЯ

З 1 січня 2011 року внески до ПФУ та фондів соцстрахування замінить єдиний соціальний внесок.
Сьогодні ми сплачуємо чотири види внесків на різні види соціального страхування (до ПФУ, до фондів «тимчасової непрацездатності», «безробіття», «нещасного випадку»). Тривалий час у парламенті обговорювалося питання про їх заміну одним внеском.
У 2010 році ці обговорення нарешті дійшли логічного завершення — Верховна Рада прийняла Закон України «Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон про єдиний внесок), який набуває чинності з 1 січня 2011 року (за винятком норм про страхові посвідчення, які набудуть чинності пізніше).
З 01.01.2011 р. інші нормативно-правові акти повинні застосовуватися в частині, що не суперечить цьому Закону.
Отже, з 1 січня 2011 року чотири види страхових внесків замінить один внесок — єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ).
Механізм розрахунку, нарахування і сплати єдиного внеску аналогічний механізму розрахунку, нарахування і сплати внесків на пенсійне страхування.
Розглянемо детальніше основні положення Закону про єдиний внесок.
Платники ЄСВ
Платниками ЄСВ, зокрема, є:
роботодавці — юридичні особи та фізичні особи (нотаріуси), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору або на інших умовах, передбачених законодавством;
наймані працівники, які працюють у зазначених вище юридичних осіб та фізичних осіб;
фізичні особи, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами (крім фізичних осіб — підприємців, якщо виконувані роботи (послуги, що надаються) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про держреєстрацію такого підприємства);
фізичні особи — підприємці, у тому числі підприємці — платники єдиного і фіксованого податку. Причому останні сплачуватимуть єдиний внесок нарівні з усіма іншими платниками (тобто без так званого «заліку», оскільки, мабуть, у 2011 році зазначені податки вже не розподілятимуться до ПФУ та інших соцфондів, як це відбувається зараз).
Як бачимо, платниками єдиного внеску є «сьогоднішні» платники внесків до ПФУ та до фондів соцстрахування. Крім того, з 01.01.2011 р. такі платники страхових внесків автоматично стануть платниками ЄСВ. При цьому перереєстрація платників не здійснюється.
База обкладення ЄСВ

Володимир МАРЧЕНКО отримати повну версію статті